Energetyczny jubileusz

Przedsiębiorstwo EL Serwis Jarosława Mirzejewskiego ze Rzgowa obchodzi 15. jubileusz istnienie na krajowym rynku elektroenergetycznym. Kilka dni temu rzgowski przedsiębiorca zrealizował i ukończył najbardziej prestiżowy kontrakt życia za 7 mln zł na rzecz Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego na Ringu - VIII piętrze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Podróże w czasie na Ringu
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. EL Serwis podjęło wyzwanie polegające na dorowadzeniu zasilania, wykonaniu wszystkich instalacji elektrycznych do ekspozcyji, instalacji alarmowej, systemu sygnalizacji pożaru, dżwiękowego systemu ostrzegawczego, zabezpieczeniu monitoringu, kontroli dostępu itd. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach założenia: „Zaprojektuj i wybuduj”. Na wystawie współczesne formy artystyczne spotkały się z  tradycyjnymi eksponatami i dziełami sztuki.

Dzięki filmowym materiałom archiwalnym z wizyty Jana Pawła II na placu Zwycięstwa, odtwarzanym z tuzina projektorów multimedialnych - zwiedzający zanurza się w gwar ludzi. Słychać śpiew My chcemy Boga i ciszę, w której wybrzmieją papieskie słowa. Przestrzeń widziana przez turystę jest dosłownie dookólna, jakby właśnie uczestniczył w samym środku wydarzenia. Dzięki multimediom widz przenosi się w czasie.

Przedpremierowy pokaz ekspozycji głównej na powierzchni 2000 metrów kwadratowych odbył się 16 października 2019 r. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera Piotra Glińskiego i kardynała Kazimierza Nycza. Jarosław Mirzejewski wspomina, że głównym utrudnieniem realizacji było to, że pierwotny projekt wciąż ewoluował. Praca wymagała wielu uzgodnień z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Początki: trzeba było na coś się zdecydować!
Inżynier informatyk, technik energetyk Jarosław Mirzejewski przyszedł na świat w 1978 r. Rodzice przeprowadzili się do Rzgowa z gminy Wolbórz.  Dziś żona przedsiębiorcy – Honorata wspiera go w pracy, ale prowadzi samodzielnie hostel w Rzgowie. Mają dwóch synów: Oskara (lat 11) oraz Marcela (9 lat).

Jarosław Mirzejewski najpierw przez prawie 10 lat był zwiazany z Zakładem Wodociagów i Kanalizacji w Łodzi i jednoczesnie studiował zaocznie.  Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od elektromontera, brygadzisty, dyspozytora aż po inżyniera utrzymania ruchu. Praca na zmiany umożliwiała równoległą samodzielną działalność gospodarczą. 

Po ślubie żona nie zgodziła się na to, żeby mąż dłużej pracował w wodociągach i był w ciągłych rozjazdach jak prywatny przedsiebiorca. Firma szybko przekształciła się z lokalnej w ogólnopolską. Zlecenia były poważne jak np. cały zakres prac elektroenergetycznych podczas modernizacji dwóch oddziałów Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jednym z największych wyzwań było wykonanie tzw. iluminacji dynamicznej na fasadzie siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Dzięki pięciu sekwencyjnym zmianom ukazują się różne obrazy np. postać Józefa Piłsudskiego. EL Serwis wciąż jest aktywna na rynku lokalnym -  odpowiada m. in. za konserwację  około 700 lamp oświetleniowych w gminie Rzgów.

- Ostatnie miesiące w dziejach firmy są wyjątkowe nie tylko dzieki kontraktowi na rzecz muzeum w Światyni Opatrzności Bożej – twierdzi Jarosław Mirzejewski. - Udało się podpiąć nas do światłowodu, który do tej pory był jedynie w centrum Rzgowa. Zanim otrzymaliśmy dostęp do światłowodu, dokumentację techniczną ogromnej rozdzielczości trzeba było wraz z każda zmianą wgrywać na pendriva i wozić na miejsce budowy. Teraz mamy zagwarantowaną ciągłą komunikację  między wykonawcami a zespołem koordynującym w Rzgowie. Zatrudnienie w firmie wynosi obecnie ponad 120 osób, łącznie z podwykonawcami!

Nie samą pracą człowiek żyje
Od I klasy szkoły średniej Jarosław Mirzejewski gra na trąbce w Rzgowskiej Orkiestrze Dętej. Swoją pasją muzyczną zaraził już starszego syna Oskara. W weekendy chłopiec gra na perkusji. Korzysta z prywatnych lekcji u zawodowego muzyka i pedagoga. Nastolatek uczestniczy we wszystkich koncertach orkiestry dętej.

Ponad rok temu przedsiębiorca założył drużynę piłkarską złożona z pracowników EL Serwis. Uczestniczą w turniejach organizowanych przez Widzew Łódź. Na 8 występujących zespołów, drużyna, EL Serwis zajęła raz miejsce pierwsze, a dwukrotnie II miejsce na podium. „Energetyczną” drużynę zobaczymy w Hali Sportowej w Rzgowie 2 lutego podczas imprezy charytatywnej Caritas. Natomiast 21 marca będziemy jej kibicować w Turnieju  Piłki Nożnej Halowej o Puchar Energetyka. Udział zgłosiło 8 drużyn, w tym PGE Dystrybucja wystawi swoją reprezentację.  

EL Serwis wspiera obecnie Zawiszę Rzgów, Widzew Łódź, a  być może już niedługo także GKP Husarię Gealan Rzgów.

Włodzimierz Kupisz
Fot. archiwum Jarosława Mirzejewskiego i Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=