Weekend Cudów to Finał Szlachetnej Paczki.

Na terenie całego kraju, a także w Rzgowie w dniach 8-9 grudnia odbył się Finał Szlachetnej Paczki. Centrum dowodzenia i dystrybucji znajdowało się w Szkole Podstawowej w Guzewie. I tu należy zaznaczyć, że od 7 lat - dzięki przyjaznemu nastawieniu dyrektora Tomasza Drabczyńskiego - do “Szlachetnej Paczki” budynek szkoły dla Rejonu Rzgów/Tuszyn i okolice stoi tam zawsze otworem. Szlachetna Paczka jest jednym z największych i najskuteczniejszych projektów społecznych w Polsce. Koncentruje się na łączeniu ludzi – tych potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać. Dzięki temu mądra pomoc – dająca impuls do wyjścia z biedy i zorientowana na konkretne potrzeby danej rodziny – dociera do potrzebujących już 18 lat. Od 2001 roku to prawie 4 mln połączonych ludzi, przekazana pomoc o wartości ponad 250 mln zł oraz 150 tys. historii potrzebujących rodzin zmienione na dobre.
To już siódma edycja projektu Szlachetna Paczka w naszej gminie Rzgów, z roku na rok zasięg pomocy powiększa się. W tegorocznej edycji do projektu włączono 29 rodzin z gmin: Rzgów, Tuszyn i Brójce. Liczna 19-osobowa grupa wolontariuszy odwiedziła ponad 40 rodzin, nie wszystkich można było zakwalifikować do Szlachetnej Paczki, ponieważ celem projektu jest mądra pomoc. Wolontariusze przeprowadzają wywiad z rodziną, a następnie zgodnie z wymogami i kryteriami projektu podejmują decyzję. Wiele rodzin nie dostało pomocy ze względu na przekroczenie progu dochodowego.

Szlachetna Paczka polega na pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. I właśnie wolontariusze Paczki, tzw. SuperW, są pośrednikami pomiędzy fundacją, a potrzebującymi.Do potrzebujących rodzin trafiły rzeczy pierwszej potrzeby, takie jak żywność, odzież, środki czystości, ale także mnóstwo innych, wyjątkowych prezentów. - Dzieci otrzymywały zabawki pod choinkę, artykuły szkolne, które niesamowicie ich cieszyły, nasi darczyńcy kupowali, lodówki, węgiel, sprzęt do rehabilitacji, wózek inwalidzki.

Dzielono się nawet specjałami własnego wyrobu, na przykład przetworami domowymi. Średnia wartość paczki dla rodziny w naszym rejonie  to 2840 zł, a średnia liczba życzliwych ludzi zaangażowana w pomoc dla jednej rodziny to 30 osób. Darczyńcami w naszym rejonie byli m.in. osoby prywatne, grupy znajomych, rodziny, Przedszkole Publiczne w Rzgowie, Szkoła Podstawowa z Guzewa, Szkoła Podstawowa z Kalina,  Szkoła Podstawowa z Tuszyn Lasu, firma Ptak S.A., Volvo, TME, Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi, Rodzina Pachulskich, Członkowie i sympatycy PSL  oraz wiele innych osób. Cieszy nas fakt, że wiele instytucji i firm z terenu naszej gminy co roku włączają się w projekt Szlachetna Paczka.

Wszystko to, nie odbyłoby się z takim sukcesem, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, którzy włączyli się do działań projektu. W tym miejscu w imieniu całego Rejonu szczególnie chcemy podziękować wszystkim Darczyńcom, bez których nie byłoby tak wspaniałej pomocy, bez Was po prostu nie byłoby Szlachetnej Paczki. Serdecznie dziękujemy również OSP Tuszyn za pomoc w transportowaniu darów do Rodzin. Dla nas wszystkich, zarówno wolontariuszy jak i Darczyńców oraz Rodzin to były niezapomniane dni, gdzie towarzyszyła temu świąteczna atmosfera życzliwości i miłości, a także łzy szczęścia i radości.

Dziękuję Wolontariuszom: Joannie Kurowskiej, Magdalenie Hoi-Mordace, Natalii Pachulskiej, Mateuszowi Pachulskiemu, Patrycji Samiec, Katarzynie Pierzchałce, Marzenie Bzdurskiej, Annie Mazur, Karolinie Harkot, Mateuszowi Tomaszewskiemu, Magdalenie Pach, Barbarze Krawczyk-Podleckiej, Magdalenie Galant, Monice Ambramczyk, Magdalanie Przybylskiej-Stępień, Magdzie Skonecznej, Sylwi Kunce, Ilonie Pielesiek. To właśnie dzięki zaangażowaniu tych osób odbyła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki w naszym rejonie. Jest to cudowna grupa osób, każdy z nich uważa że Szlachetna Paczka jest wyjątkowym projektem, a sam finał i wręczanie paczek potrzebującym to najwspanialsze chwile. Wręczając paczki byliśmy świadkami wielkiej radości wśród potrzebujących, nie da się tego opisać słowami. Rodziny bardzo dziękowały za pomoc, te święta będą dla nich wyjątkowe.

Dziękuję Wam za każdą spędzoną wspólnie chwilę za Wasze zaangażowanie, za włożone w ten projekt serce i za chęć niesienia pomocy. Korzystając z okazji, Wolontariusze Szlachetnej Paczki życzą wszystkim Mieszkańcom ciepłych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby na wigilijnym stole nikomu nic nie zabrakło, aby w ten zimowy wieczór we wszystkich domach zaświeciło słońce oraz aby nadzieja i wiara w innych ludzi nigdy w Nas nie zgasła. Wesołych Świąt!

Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz
Lider Rejonu Szlachetnej Paczki
Rzgów/Tuszyn i okolice
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=