Zamknij komunikaty

Gminna Biblioteka Publiczna

Dyrektor: Anna Malinowska
Dane kontaktowe jednostki:
Rzgów, ul. Szkolna 7, 95-030 Rzgów
e-mail: kontakt@biblioteka.rzgow.pl
tel. (42) 214 10 12
fax. (42) 214 10 12
adres podmiotowej strony BIP link
 

Historia:

Upowszechnianie czytelnictwa w gminie Rzgów sięga początków XX w., kiedy dostęp do polskojęzycznych książek był utrudniony. Proboszcz ks. Paweł Załuska pierwszy udostępnił ogółowi swój księgozbiór. W 1903 r. Biblioteka Parafialna liczyła 600 woluminów. Ponieważ ksiądz został pierwszym pre-zesem OSP, w remizie przeznaczono salę na pierwszą czytelnię i wypożyczalnię poza terenem kościelnym.

W latach 30. starosta Antoni Remiszewski i sekretarz wydziału powiatowego Antoni Brzeziński stworzyli tzw. biblioteki ruchome. Gminy zobowiązano do udostępnienia pomieszczenia na czytelnię i wypożyczalnie. Pierwsza w Rzgowie została uruchomiona u Antoniego Salskiego na Nowym Rynku. W sumie w gminie przed wybuchem II wojny światowej działały 4 niewielkie biblioteki. Ich zbiory w większości zostały spalone przez niemieckich oku-pantów w 1940 r. na dziedzińcu szkoły podstawowej.

W 1945 r. Oskar Klikar, były dyrektor Manufaktury Widzewskiej ofiarował sto książek dla zainicjowania Biblioteki Gminnej. Mieszkańcy zwrócili zaś 200 książek wypożyczonych przed okupacją. W styczniu kierowniczką biblioteki została  Helena Krajewska. Książnicę przeniesiono na ul. Tuszyńską, a później  do dwuizbowego pomieszczenia o powierzchni 110 m kw. przy ul. Rawskiej 8. W 1976 r. bibliotekę objęła Mirosława Olszewska.  W 1993 r. biblioteka wprowadziła się na II piętro nowej siedziby Szkoły Podstawowej. Lokalizacja nie była najszczęśliwsza z uwagi na starsze osoby, które musia-ły wchodzić po schodach. Poza tym słońce niszczyło zbiory. Błąd naprawiono w 2000 r., gdy księgozbiór trafił na parter.

Biblioteka obecnie:

Placówka posiada 28 766 woluminów (według stanu na koniec września 2021 r.).
Godziny otwarcia:
Poniedziałek  w godz. 12 - 18
Wtorek w godz. 10 - 16
Środa w godz. 12 - 17
Czwartek - nieczynna: prace inwentaryzacyjne
Piątek w godz. 10 – 16

Źródła: Anna Gałkiewicz: Fenomen Rzgowa, Ryszard Poradowski: Ksiądz Paweł Załuska, kronika biblioteki

 

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=