Chloratory już dezynfekują wodę

W czwartek, 22 lutego 2024 r. odbył się odbiór nowych instalacji w stacjach uzdatniania wody w Czyżeminku i Romanowie. Chodzi o chloratory, czyli zestawy dozujące podchloryn sodu. Zakup urządzeń dla naszych wodociągów kosztował prawie 84 tysiące złotych brutto.


 
Podchloryn sodu jest wykorzystywany do dezynfekcji wody pitnej. Jego działanie polega na dezaktywacji i eliminacji szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i pierwotniaki, które mogą powodować różne choroby. Dokładna dawka podchlorynu sodu jest dostosowywana do jakości surowej wody i jest kontrolowana w sposób ciągły, aby zapewnić skuteczne usunięcie patogenów, a jednocześnie minimalizować powstawanie niepożądanych produktów dezynfekcji. Po dezynfekcji, podchloryn sodu szybko się rozkłada tworząc chlor. Ten zaś chroni wodę przed mikroorganizmami aż do momentu jej spożycia.

Zakup chloratorów został sfinansowany przez gminę. Przedmiotem zamówienia było wykonanie m. in.: inwentaryzacji przyłączy nowych urządzeń, testów chloratorów, jak również przeprowadzenie badań wody po uruchomieniu nowych urządzeń. Zgodnie z umową podpisaną 26 stycznia 2024 roku, chloratory miały pojawić się do 17 maja bieżącego roku. Udało się znacznie przyspieszyć odbiór, który odbył się bez zastrzeżeń wobec jakości wykonania instalacji i ich pracy.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Magdalena Gmur
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=