Dwa żłobki w jednym roku

W piątek, 25 listopada 2022 roku gmina Rzgów oddała do użytku drugi w tym roku żłobek. Po inauguracji działalności żłobka w Rzgowie w lutym 2022 roku, dziś  oficjalnie otwarto żłobek z przedszkolem w Tadzinie przy szkole w Kalinie. Teraz w gminie są już w sumie trzy takie placówki, bo dwa lata temu bliźniaczy obiekt oddano do użytku w Guzewie. Dzisiejsza uroczystość sfinalizowała pięcioletni program budowy żłobków i zwiększania liczby przedszkoli w gminie Rzgów. W uroczystym otwarciu żłobka samorządowego uczestniczył Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

- Nie ma żadnej innej gminy w Polsce, która osiągnęłaby tyle. Zwykle burmistrzowie cieszą się, że udało się otworzyć jeden podczas ich kadencji, a tutaj mówimy już o trzeciej inwestycji - podkreślił Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.


Do nowego żłobka w Tadzinie będzie od początku grudnia uczęszczać 19 dzieci. W ciągu pierwszych dni rekrutacji rodzice zgłosili aż 60 dzieci, tylko troje spoza rejonu. Tymczasem, kilka lat temu, gdy pomysł stworzenia żłobka z przedszkolem w Tadzinie wydawał się mało realny,  część osób wątpiła, czy uda się wypełnić nowy obiekt...

A rzeczywistość jest taka, że we wrześniu przyszłego roku dołączy do grupy żłobkowej -  do 50 przedszkolaków. Powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunek, a mamy maluszków po urlopach wychowawczych również będą mogły wrócić do swoich obowiązków zawodowych. To będzie bardzo efektywne wsparcie lokalnego rynku pracy.

- Mam nadzieję, że nowy żłobek przypadnie do gustu naszym dzieciom, że będą się tutaj dobrze i bezpiecznie czuć i że również rodzice bez obaw i spokojnie będą pozostawiać tutaj swoje pociechy.  Takie placówki, jak te stworzone w okresie ostatnich 5 lat, istotnie podnoszą jakość życia w naszej gminie, pokazują naszą troskę o dobro i wygodę mieszkańców, a także umacniają wizerunek gminy dobrego życia, który systematycznie i z powodzeniem w ostatnich latach budujemy – podkreśla burmistrz Mateusz Kamiński i dziękuje wszystkim współpracownikom, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji.

Nowy budynek nie tylko estetycznie i kolorowo wygląda, ale jest również wygodną i przyjemną przestrzenią do rozwoju najmłodszych mieszkańców gminy. Co ważne, ma też ogródek z placem zabaw, gdzie maluszki będą mogły bawić się na świeżym powietrzu. To miejsce piękne, funkcjonalne i przyjazne dzieciom.

- W nowym żłobku, a także w  przedszkolu wraz z nowym rokiem szkolnym, dzieci będą się uczyć samodzielności, umiejętności budowania relacji z innymi, nabywać kompetencje społeczne, rozwijać się emocjonalnie i intelektualnie, a przede wszystkim dobrze i twórczo spędzać czas, gdy rodzice będą w pracy – mówi zastępca burmistrza Monika Pawlik.

Nowo wybudowany żłobek i przedszkole to przykład bardzo dobrze wykorzystanych środków finansowych. Jego budowa kosztowała w sumie prawie 2,6 mln zł.  Na ten cel gmina pozyskała prawie 1 740 000 złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Udział rzgowskiego samorządu wyniósł ponad 800 000 złotych.

- Na finał tej inwestycji mieszkańcy naszej gminy, a w szczególności dwóch sołectw – Kalina i Tadzina, troszkę czekali. Inwestycja zainicjowana została przeze mnie wraz ze wsparciem mieszkańców w 2018 roku. Jest ona częścią realizowanego od pięciu lat programu budowy żłobków i przedszkoli w gminie Rzgów. Z początku oddawaną dzisiaj do użytku placówkę mieliśmy realizować z własnych środków, które były zapewnione w budżecie na rok 2020. Jednak rozpoczęte prace przerwała i opóźniła nieco pandemia Covid-19.  Wtedy potrzebowaliśmy funduszy na sfinansowanie wsparcia dla przedsiębiorców, udzielonego przez gminę w związku z lockdownem właśnie w 2020 roku, więc na pewien czas zawiesiliśmy inwestycję. Szczęśliwie budowę szybko wznowiliśmy po otrzymaniu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi burmistrz Mateusz Kamiński.

Zanim doszło do tego, że dziś gmina Rzgów cieszy się otwarciem żłobka, na tym terenie trzeba było wyburzyć ruiny dawnej zlewni mleka i wykarczować teren. Nieruchomość ta była przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod produkcję rolną. Dlatego konieczne okazało się również wystąpienie do Rady Miejskiej w Rzgowie o zmianę planu. Po roku prac projektowych i wymaganych uzgodnieniach w różnych instytucjach radni uchwalili plan. Następnie została przygotowana koncepcja projektowa. Spośród kilku propozycji komisja złożona z dyrektorów szkół, przedstawicieli mieszkańców i pracowników urzędu wybrała propozycję bryły budynku do dalszych prac projektowych. Ostateczny projekt budowlany przygotowała  pani Anna Czechowicz. Niestety, był to jeden z ostatnich obiektów zaprojektowanych przez tę autorkę, gdyż pani inżynier Anna Czechowicz zmarła w tym roku.

Budowę sprawnie zrealizowała firma BUDOMAX Arkadiusz Baś. Prace budowlane były prowadzone w okresie od października 2020 roku przez dwa lata. Oprócz obiektu żłobka i przedszkola powstał parking, ogrodzenie, a także plac zabaw. W budynku utworzono 3 sale zajęć, pokoje dla pracowników, pełen węzeł sanitarny.  Żłobek jest też wyposażony w niezbędne meble i zabawki oraz sprzęty i urządzenia kuchenne (m.in. piec, zmywarka, lodówka, sztućce, talerze).

Goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu najmłodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie oraz z Punktu Przedszkolnego "Korneliki" w Guzewie. Dzieci oczywiście zostały zaproszone do pomocy przy przecięciu wstęgi przez wojewodę i burmistrza. Nową placówkę poświęcił ksiądz kanonik,  proboszcz  Krzysztof Florczak. Wiele ciepłych słów skierował pod adresem miejscowej społeczności, która jest bardzo aktywna społecznie.

Dzieci występujące w programie zostały nagrodzone biletami wstępu do Candy Parku, które wręczyła Nina Ryszka, prezes zarządu Ptak Holding. Zabawki i słodycze dla przyszłych wychowanków żłobka przekazali na ręce dyrektor Moniki Walaszczyk m. in. wojewoda Tobiasz Bocheński,  Mariola Mikołajczyk, dyrektor Przedszkola Publicznego w Rzgowie  oraz  radna powiatowa Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz

W uroczystości uczestniczyli ponadto: Miron Ossowski – kierownik Referatu Rozwoju i Współpracy Społecznej Urzędu Miejskiego w Rzgowie, Marta Pietrusińska i Paulina Biesiacka odpowiadające za sprawy oświaty w ratuszu, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzgowie  – Monika Łoboda oraz Jarosław Marianowski, dyr. Szkoły w Kalinie, radni Rady Miejskiej w Rzgowie Stanisław Zaborowski, przewodniczący Komisji Społecznej RM, Zbigniew Waprzko, radna powiatowa Edyta Waprzko, dh Dariusz Krzewiński - prezes Powiatowego i Gminnego ZOSP, Andrzej Sabela – sołtys sołectwa Huta Wiskicka-Tadzin. Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem placówki oraz poczęstunkiem.

Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=