Głos człowieka jest jak instrument

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie można było posłuchać XI Chóralnego Koncertu Kolęd i Pastorałek. To wydarzenie kulturalne, które wróciło do nas po trzyletniej pandemicznej przerwie. Wyjątkowa sztuka wielogłosowego śpiewu kolęd i pastorałek, opiewających Narodzenie Bożego Dzieciątka zgromadziła licznych słuchaczy.
W programie koncertu wystąpili:
Rzgowski Chór "Camerata", kier. chóru Izabela Kijanka
Chór "Cantus Benedictus" Parafii św. Faustyny Kowalskiej z Łasku, dyrygent siostra nazaretanka Joanna Rudzik
Chór Parafii św. Archaniołów Rafała i Michała z Aleksandrowa Łódzkiego, dyrygent Natalia Kaźmierczak, prezes chóru Janina Sztiller
Chór Miejski "Arce Cantores" z Gostynina, dyrygent Michał Pilichowicz, akompaniator Dominik Dymowski
Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego, dyrygent Piotr Ranfeld, prezes chóru Halina Tazbir

Chórmistrz Izabela Kijanka powiedziała, że w czasie  trzyletniej przerwy w organizacji koncertów niektóre zespły zaprzestały aktywności. To, że w Rzgowie zaśpiewało aż pięć chórów, świadczy o wielkiej determinacji artystów amatorów. Trzeba jednak podkreślić, że w regionie na jednym koncercie występowało przed laty nawet po 8 do 10 zespołów. Różnica budzi niepokój. A przecież, jak mówiła rzgowska dyrygent, głos ludzki był pierwszym, wspaniałym instrumentem muzycznym, jaki pojawił się w dziejach.

Koncertu  wysłuchali: Ewa Pytka - sekretarz gminy, Radosław Pełka - przewodniczący Rady Miejskiej,  radny gminy Rzgów - Zbigniew Waprzko, radna powiatowa Edyta Waprzko, Joanna Papuga-Rakowska - dyrektor GOK, który był głównym organizatorem koncertu obok "Cameraty".  Za udostępnienie świątyni dyr. J. Papuga-Rakowska podziękowała ks. proboszczowi Krzysztofowi Florczakowi.

Po koncercie wszyscy artyści zostali zaproszeni na kawę z ciastem do strażnicy OSP Rzgów, gdzie chórzystki przygotowały poczęstunek. 

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=