Już po odbiorze baterii słonecznych w Kalinie

Jak poinformował inspektor nadzoru budowlanego Bogdan Błaziński z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie, we wtorek, 14 września 2021 r. odbył się odbiór techniczny instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej, zasilanej energią słoneczną w Szkole Podstawowej w Kalinie. Inwestycja została zrealizowana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem w stosunku do pierwotnych ustaleń z wykonawcą.
Jak dowiadujemy się od Marka Derskiego, głównego specjalisty ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w rzgowskim magistracie,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi przekazał 180 tysięcy 72 złote na przedsięwzięcie w Kalinie. Łączny koszt to 225 tysięcy złotych brutto, w którym partycypuje gmina Rzgów.

Na dachu Szkoły Podstawowej w Kalinie zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy minimum 30,1 kW. Zainstalowano 82 moduły baterii słonecznych firmy Sharp. Wykonawcą robót była spółka z o.o. GLSE z Łodzi. Fotowoltaika dostarcza prąd na bieżące potrzeby szkoły, a w przypadku jego nadprodukcji – nadwyżka zostanie oddana do sieci elektroenergetycznej. Aby rozliczać prąd, zakład energetyczny wymieni w najbliższym czasie liczniki na dwukierunkowe.

Dzięki akumulacji ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii – ciepła woda użytkowa płynie m. in. do kranów i do natrysków.  Zakres inwestycji obejmował ekologiczną, powietrzną pompę ciepła o mocy minimum 1,7 kW zainstalowaną w kotłowni. Jej wprowadzenie oznacza modernizację dotychczasowej instalacji ciepłej wody użytkowej, podgrzewanej przez kocioł gazowy. Aby zapewnić podgrzewanie wody użytkowej przez cały rok, pompa ciepła pracuje w układzie hybrydowym, alternatywnie zasilanym przez istniejący kocioł. Infrastruktura grzewcza jest obliczona na 175 osób w budynku (w tym 150 uczniów). Dzięki ukończonej inwestycji, została również zainstalowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=