Zamknij komunikaty

Narodowe czytanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zapraszają na Narodowe Czytanie, które odbędzie się w piątek 15 września 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie przy ul. Szkolnej 7 o godzinie 18:00.
Fragmenty powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej  zostaną odczytane przez zaproszonych gości oraz chętnych uczestników wydarzenia i opatrzone ilustracją muzyczną.
W okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda podkreśla: – To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie, jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
Premierze powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” towarzyszyły ogromne emocje. Recenzenci wypowiadali się bardzo pochlebnie na temat książki, chwaląc mistrzowską kompozycję walorów artystycznych i edukacyjnych. Kolejne pokolenia czytelników zachwycają się urokiem powieści, która wspaniale oddaje atmosferę czasów i malowniczo opisuje uroki nadniemeńskich krajobrazów. 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, przypadająca w 2023 r. jest wspaniałą okazją do przypomnienia jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej.
Serdecznie zapraszamy Państwa do posłuchania wybranych fragmentów powieści. Spontaniczne wystąpienia także będą mile widziane. Zachęcamy do zabrania własnych egzemplarzy powieści, które podczas spotkania będzie można ostemplować pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Serdecznie zapraszamy!
Anna Malinowska
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=