Nowe eksponaty do tramwaju-muzeum

Rzgowianka Iwona Makiewicz przekazała izbie pamięci w wagonie tramwajowycm 42 pamiątki po swoim ojcu Ryszardzie: świadectwo kwalifikacji zawodowych, pozwolenie na prowadzenie tramwaju oraz plakietkę informacyjną numeru motorniczego, którą zatykało się  przy przedniej szybie kabiny. Wcześniej, pani Iwona podarowała 91-letni sztandar cechowy, także tramwajarską  czapkę służbową.  

Wcześniej mundur tramwajarski – fabrycznie nowy przekazał rzgowianin Andrzej Michałek, emerytowany motorniczy linii tramwajowej nr 42. Ten mundur nosi teraz manekin w kabinie motorniczego. W Dzień Dziecka odbyło się inauguracyjne zwiedzanie historycznego tramwaju, a burmistrz Mateusz Kamiński, pracownik ratusza Włodzimierz Kaczmarek oraz Andrzej Michałek opowiadali o  historii komunikacji podmiejskiej. Izba pamięci będzie udostępniania przede wszystkim wycieczkom szkolnym, ale także turystom. Zwiedzający poczują się jak w tramwaju, wejdą np. do kabiny zarezerwowanej dla motorniczego.

Zachował się film z podróży z lat 70. Będzie on wyświetlany na ekranie multimedialnym w pojeździe - zapowiada Włodzimierz Kaczmarek, pomysłodawca stworzenia izby. Aby ją uatrakcyjnić z punktu widzenia odwiedzajacych nasze miasto i gmine, wagon tramwajowy jest od zmierzchu iluminowany. Dzięki instalacji zmierzchowej, zapalają się także światła pozycyjne tylne i przednie. Wagon został objęty monitoringiem miejskim.

Wagon motorowy został kupiony w łódzkim MPK. Przeszedł remont, zachowano otwierane drzwi i dawne oświetlenie. Przetransportowano go na wielkiej platformie i ustawiono na ułożonym specjalnie dla niego fragmencie torowiska. Mieszkańcy mają okazję współuczestniczyć w organizowaniu izby, dostarczając zdjęcia, dokumenty, pamiątki związane z linią podmiejską 42, np. bilety czy migawki, które najwcześniej wzbogaciły nasze zbiory muzealne. Archiwalia, których właściciele nie będą chcieli zostawić, zostaną skopiowane i umieszczone w minimuzeum na szynach. O szczegółach można dowiedzieć się u Włodzimierza Kaczmarka w Urzędzie Miejskim w pok. nr 11 lub pod nr tel. (42) 214 12 33.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=