Nowy pomnik Jana Pawła II na placu przykościelnym

Arcybiskup senior Władysław Ziółek poświęcił spiżowy pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu kościelnym w Rzgowie. Biskup celebrował również mszę odpustową z okazji święta św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, gminy Rzgów oraz parafii rzysmkokatolickiej w Rzgowie. Uroczystości odbyły się w obecności m. in. Moniki Pawlik, zastępcy burmistrza Rzgowa. 
Nowy pomnik z brązu zastąpił 15-letni pomnik papieski drewniany w stylu góralskim. Nowy Jan Paweł II został ujęty w pozie siedzącej na ławeczce z napisem "Szukam Was". Jego projektantami są łódzcy artyści: Halina i Bogusław Solscy, specjalizujący się w postaci naszego Ojca Świętego . Pomnik został zrealizowany w Garstka Studio Odlewnia Artystyczna w Szymanowie w Wielkopolsce. To odlewnia znana z artystycznych, niekonwencjonalnych rzeźb, wielokrotnie nagradzana i znana na Zachodzie.  Arcybiskup senior Władysław Ziółek powiedział, że nowy pomnik jest symboliczną odpowiedzią na pojawiające się w przestrzeni publicznej słowa, podważające dokonania wielkiego papieża - Polaka. 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Rzgowska Orkiestra Dęta (prezes Włodzimierz Kaczmarek). Podczas uroczystości muzykami dyrygował Tolek Kowalczyk z Łodzi. Po poświęceniu pomnika uczestnicy uroczystości przeszli do świątyni przy słowach ukochanej pieśni papieskiej "Barka". W uroczystości udział wzięli m. in.: radny Rady Miejskiej Zbigniew Waprzko, dh Wojciech Gałkiewicz, Izabela Kijanka - dyrygent Rzgowskiego Chóru "Camerata", Danuta Szymczak, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich gminy Rzgów, Teresa Baranowska - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rzgowie,  Zbigniew Gabara z Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, ksiądz kanonik, proboszcz Krzysztof Florczak, Maria Kornelia Spiliszewska - siostra przełożona Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Rzgowie, a także ks. kanonik Andrzej Lemański.

Po mszy odpustowej proboszcz ksiądz Krzysztof Florczak zorganizował poczęstunek w ogrodach parafialnych. Od samego rana w rejonie mostu tramwajowego i remizy OSP Rzgów rzgowianie odwiedzali stoiska odpustowe. Strażacy OSP Rzgów (prezes Stanisław Gajdzicki) również zorganizowali przed strażnicą poczęstunek złożony z grillowanych specjałów. 

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
12 maja 2024 r.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=