O gminie kolejna praca magisterska

W Politechnice Łódzkiej odbyła się obrona pracy magisterskiej Katarzyny Kubiak pt.  „Wpływ przynależności Rzgowa do sieci miast Cittaslow na przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne”. Praca powstała pod kierunkiem promotora dr inż. Elżbiety Strzeleckiej.
Jak poinformował Miron Ossowski, odpowiedzialny w rzgowskim ratuszu za rozwój i współpracę społeczną, autorka pracy Katarzyna Kubiak pomagała w recertyfikacji Rzgowa w Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Promotor pracy magisterskiej dr inż. Elżbieta Strzelecka jest również zaangażowana w działaniach na rzecz  rozwoju gminy Rzgów i jej udziału w prestiżowych, promocyjnych festiwalach kultury Stowarzyszenia Cittaslow.

Katarzyna Kubiak w swej pracy magisterskiej pisze, że w 2016 roku nasze władze rozpoczęły starania o członkostwo w Krajowej Sieci Miast Cittaslow, które stało się faktem w następnym roku. Przystąpienie do niej wymagało wcześniejszego opracowania  samooceny, potrzebnej do certyfikacji. Miasto i gmina Rzgów uzyskały wymagane kryteria, co zostało ogłoszone podczas obchodów 550. rocznicy nadania praw miejskich Rzgowowi. Pierwszą pracą magisterską związaną z certyfikacją w stowarzyszeniu Cittaslow była praca Dawida Świątkiewicza napisana pod kierunkiem dr inż. Elżbiety Strzeleckiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
 
Zgodnie z wymaganiami przynależności do miast Cittaslow gmina miasto Rzgów przygotuje m. in. program odnowy produkcyjnych terenów zielonych na obrzeżach miasta, program rewitalizacji zieleni z użyciem roślin uprawnych lub drzew owocowych, programy szkoleniowe o tematyce Cittaslow, a także kodeks urbanistyczny w związku z wprowadzeniem w życie ustawy krajobrazowej.

Katarzyna Kubiak przytacza w swoim opracowaniu najważniejsze dokonania rzgowskiego samorządu. W 1919 roku gmina przeznaczyła największą w historii kwotę 46,2 milionów złotych m. in. na dwukrotnie powiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji w 23 ulicach Starowej Góry i Starej Gadki i na budowę nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury.

Gmina i miasto Rzgów są pokryte w 98,5 procentach miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.  Sprzyja to realizacji zrównoważonej gospodarki przestrzennej, w tym inwestycyjnej.

Autorka pracy w podsumowaniu zauważa, że jednym z głównych zagrożeń dla małych miast jest brak dostatecznych środków kapitałowych na określone działania bieżące i perspektywiczne W Unii Europejskiej miasteczka nie mają jeszcze właściwie sformułowanej polityki rozwoju. Miasteczka nie są bowiem traktowane jako istotne centra lokalnego wzrostu. Realizacja idei lepszej jakości życia w modelu rozwoju miast Cittaslow stwarza szansę na bardziej wyrównaną konkurencję z większymi miastami.
***
Gmina Rzgów podpisała z Politechniką Łódzką w 2017 roku list  intencyjny w sprawie współpracy. Dotyczy współpracy przy prowadzeniu prac naukowo-badawczych służących kształtowaniu polityki przestrzennej, społecznej i gospodarczej gminy. Gmina ze swej strony zadeklarowała przygotowanie i udostępnienie zasobu komunalnego oraz danych statystycznych i kartograficznych do prowadzenia prac naukowo-badawczych. Studenci PŁ mogą odbywać praktyki zawodowe w Urzędzie Miejskim w Rzgowie.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Elżbieta Strzelecka
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=