Pamięci wsi pomocnej i bohaterskiej

wkupisz
10-07-2024
W niedzielę, 14 lipca tradycyjnie będzie obchodzony w Rzgowie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Zbiórka uczestników uroczystości została wyznaczona o godz. 11 przed ratuszem.  Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.30 od  mszy w intencji mieszkańców wsi w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie.
W świątyni władze złożą wiązanki kwiatów przed tablicą, upamiętniającą poległych mieszkańców podczas II wojny światowej. Po nabożeństwie - w parku miejskim zostana wygłoszono okolicznościowe wystąpienia. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą ulicami na spotkanie pod wiatami nad Strugą.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku. Święto formalnie jest obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców było 900 - w ten sposób stosowano odpowiedzialność zbiorową za żywienie i nocowanie partyzantów, za leczenie i ukrywanie chorych i rannych żołnierzy podziemia, za dostarczanie rekruta do partyzantki.

Święto ma przypominać o patriotycznej postawie mieszkańcóm polskich wsi  w czasie II wojny światowej. Ma przypominać o pomocy udzielanej uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, ma przypominać walkę chłopów w oddziałach partyzanckich.

Ustanowienie tego święta to symboliczne zadośćuczynienie za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. To okazanie szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. Święto przywołuje także pamięć o masakrze Polaków na Wołyniu, której kulminacja przypadła na połowę 1943 r.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=