Pisarka z Grodziska na premierze książki w Rzgowie

W czwartek, 9 lutego 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie pisarki, poetki  i malarki Anny Stryjewskiej. Autorka podpisywała swoje książki. Gościem specjalnym była Polka - emigrantka z lat osiemdziesiątych, która specjalnie przyleciała z Kanady na premierę książki  pt. "Łódzka przystań. Saga Klonowego Liścia" - jest pierwowzorem bohaterki powieściowej.
Włodzimierz Kupisz
(ciąg dalszy niebawem)
Anna Stryjewska pochodzi z Grodziska, uczyła się w szkole w Rzgowie. Posiada na koncie kilkanaście powieści obyczajowych, a jedna była adresowana do młodzieży. 2015 rok przyniósł Stryjewskiej wyróżnienie w konkursie "Książka Przyjazna Dziecku". Otrzymała je za powieść zatytułowaną "Głowa do góry, Matyldo". Na spotkaniu autorskim mówiono m.in. o tym, że książka była w stanie rozbudzić zainteresowania czytelnicze u nastolatki, która wcześniej unikała książek.

Piętnaście lat temu zrodziła się przyjaźń Anny Stryjewskiej i Blanki. Poznały się w Polsce. Blanka była znajomą męża pisarki.  Rodzina Blanki wyemigrowała do Kanady przez Niemcy i Belgię. Blanka marzyła, żeby zachować dla dzieci pamięć o jej nielicznej rodzinie. Pisarka z Grodziska podjęła się tego zadania.

Najnowsza powieść pt. „Łódzka przystań Saga Klonowego Liścia” stanowi pierwszą część trylogii obyczajowej osnutej wokół Łodzi w czasach okupacji i w okresie powojennym. Pisarka ze rzgowskim rodowodem opowiadała w bibliotece o tym skąd czerpie inspiracje literackie, jak zdobywa wiedzę o historycznym kontekście fabuły, jak współpracuje z redaktorką wydawnictwa.  

Spotkanie poprowadziła dyrektor biblioteki Anna Malinowska. W wieczorze autorskim uczestniczył burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=