Rzgowska edycja Narodowego Czytania 2022

W piątek 16 września w Bibliotece Publicznej w Rzgowie spotkali się miłośnicy literatury i pięknej muzyki, aby wspólnie poświętować Rok Adama Mickiewicza podczas wspólnej lektury.
Współpraca biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury zaowocowała udanym wieczorem wypełnionym genialnymi tekstami Ballad i romansów Mickiewicza w efektownej interpretacji uczniów szkół podstawowych z Guzewa, Kalina i Rzgowa. Przed widzami wystąpili także Katarzyna Cieślak, Wiktoria Prądzyńska oraz Jerzy Muras z Grupy Teatralnej, która pod kierunkiem Bożeny Krawczyńskiej działa przy rzgowskim GOK. Grupę wsparły nieocenione Panie Monika Pawlik i Waleria Kowalska, wnosząc klimat i charakter wyjątkową interpretacją ballady „Lilije”. Spotkanie otworzył Burmistrz Mateusz Kamiński prezentując tekst „Do przyjaciół” - wstęp do ballady „To lubię”, z którym następnie zmierzyła się liczna grupa uczniów ze szkoły w Guzewie: Anna Świątek, Kinga Sykuła, Urszula Gruszka, Maja Bagińska, Laura Czerwińska, Kamil Gabara, Miłosz Gąsiorek, Adam Hibner i Mikołaj Pacholski.  Występ przygotowała Monika Bladowska. Nie zabrakło listu Prezydenta RP, odczytanego tradycyjnie przez Oskara Salskiego. Tajemniczość i grozę „Świtezianki” wspaniale oddali znakomici uczniowie z Kalina. – Sonia Strzałkowska, Adam Celeban i Paweł Dąbrowski, przygotowani przez Magdalenę Mordakę. Pełną  ironii „Panią Twardowską” wybrali uczniowie szkoły podstawowej w Rzgowie – Zuzanna Jaros, Kacper Gajdzicki i Antoni Nettik pod kierunkiem Dagmary Wieczorek-Mierzyńskiej.
Wszyscy uczestnicy włożyli dużo pracy, aby wieczór Narodowego Czytania zapadł widzom w pamięć. Występ niezawodnej Izabeli Kijanki dopełnił dzieła. Magiczne aranżacje na skrzypce znanych tematów muzycznych „My way”, „My heart will go one”, Isn’t she lovely” „Memory” wspaniale wybrzmiały w murach biblioteki, podkreślając mistrzowskiego Mickiewicza.
Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w Narodowe Czytanie – Dyrekcji i Pracownikom GOK, Nauczycielom i Rodzicom młodych Uczestników. Dzięki Państwu wieczór ten stał się niezapomnianym przeżyciem dla miłośników wartościowej literatury i pięknej muzyki.
Za rok powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, romantyczna historia miłości chłopaka z zaścianka i buntowniczej panny z dworu. Lektura warta przypomnienia, co za rok z pewnością uczynimy.
Tekst: Anna Malinowska
Foto: Kamila Kapczyńska

Do pobrania

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=