Strusia wydmuszka ciężka w obróbce

Panie z Koła Rękodzieła Artystycznego "Zasupłane", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie zaprosiły na prezentację najnowszych wyrobów w domu przewodniczącej Moniki Starzomskiej w Prawdzie. Część z nich nawiązuje do tradycji wielkanocnych. Wszystkie zaś łączy piękno, a nierzadko wielka oryginalność formy i tworzywa.
W prezentacji rękodzieła mieliśmy okazję zobaczyć prace następujących członkiń koła „Zasupłane”:
Monika Starzomska: pisanki decoupage, największa pisanka ze styropianu w formie puzderka  
Jadwiga Kaczorowska: obraz na płótnie z motywem świątecznym bazi,
Krystyna Bednarska: serwety na świąteczny stół
Lilianna Godzińska: wycinane, kacze pisanki
Krystyna Makiewicz: małe serwety na wielkanocny stół,  haft szydełkowy krzyżykowy
Krystyna Sumera: obraz „Wiosna” na płótnie
Alina Krajewska (nowa rękodzielniczka): pisanki wykonane szydełkiem.

Panie „Zasupłane” nie tylko odtwarzają i kultywują rodzinną tradycję , korzystają również z zamiejscowych warsztatów, organizowanych przy pomocy GOK. Na warsztatach w Ustroniu rękodzielniczki zgłębiały tajniki  haft Hardanger który pochodzi z norweskiego regionu Hardanger. Ten rodzaj haftu jest znany od ponad stu lat. Stopniowo rozprzestrzenił się w innych częściach Europy, by później dotrzeć do Stanów Zjednoczonych wraz ze skandynawskimi emigrantami. To forma haftu opierająca się na liczeniu nitek na płótnie, białym lnie lub bawełnie o 22 lub 25 nitkach na cal. Dekory na podłożu uzyskuje się wycinając ostrymi nożyczkami otwory, cały czas licząc nitki. Tak wykończoną serwetę krochmali się  albo prasuje, aby utrwalić efekt końcowy.

Wiele można było nauczyć się od emerytowanego górnika na Śląsku, który rzeźbi i wycina dekoracyjne ażury w pisankach. Do wykonania otworów nadaje się szybkoobrotowa wiertarka stomatologiczna.  Rękodzielniczki z koła „Zasupłane” sięgają również po frezarki do paznokci z wiertłami diamentowymi do obróbki krawędzi płytek paznokciowych. Po ich użyciu ażury w skorupkach są po prostu piękne.

Na warsztatach w Osikowej Dolinie koło Częstochowy można było zaznajomić się z wykonywaniem dekoracji z wiórów osikowych. To technika szczególnie przydatna przy tworzeniu stroików na stół i koszyczków na święconkę, do których można wyczarować listki i kwiatki z wiórów osikowych. Wiórki w postaci arkusików, kupuje się gotowe i formuje metodą na „ciepły klej”.

Klasyczne pisanki „decoupage” wykonuje się wycinając z papierowych serwetek zajączki, kurczątka, jajeczka itp. Nakleja się to na pisankę wzbogacając efekt różnymi koralikami, cyrkoniami i podmalowuje farbami akrylowymi. Rękodzielniczki używają również farb podkładowych pod wzór, preparatu dającego efekt spękań, pokrywają wzory wodnym lakierem akrylowym.

Dziś mamy do wyboru wydmuszki kacze, gęsie i strusie. O jajo strusie nietrudno, bo jest zaledwie kilka kilometrów do najbliższej hodowli. Po przewierceniu grubej skorupy uwalnia się zawartość, smaży się jajecznicę dla całej rodziny, a przy okazji nawet dla sąsiadów. Jednak wydmuszka strusia jest najtrudniejsza w obróbce ze wszystkich z uwagi na ciężar i śliskość materiału. Dlatego dla odmiany sięga się po „wydmuszki” ze styropianu - większe od jaja strusiego. Z połówek można wykonać pojemnik na klasyczna pisankę.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=