Świadczenie ratownicze dla OSP

1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, która porządkuje i gromadzi w jednym akcie prawnym rozproszone dotychczas uregulowania, dotyczące ochotniczych straży pożarnych (OSP).
Aktem tym, wprowadzono między innymi tzw. dodatek emerytalny czyli świadczenie ratownicze dla strażaka OSP z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej. Warunkiem jego przyznania jest udokumentowanie czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP
Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków. Co najmniej jednym z nich jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.
Oświadczenie, o którym mowa podlega weryfikacji przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) pod względem jego wiarygodności, a następnie jest przekazywane do właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej w celu jego zatwierdzenia.
Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Świadczenie wypłacane będzie w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet).
Ustawa zakłada również wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która będzie umożliwiała korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostały też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.
Zasłużonym druhom OSP prezydent RP będzie mógł nadać Krzyż św. Floriana. Z rąk ministra spraw wewnętrznych strażacy OSP otrzymywać będą wyróżnienia w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".
Więcej informacji dotyczących oświadczeń udzielać będzie pracownik Referatu Rozwoju i Współpracy Społecznej Urzędu Miejskiego w Rzgowie, tel. 42 214 12 10
fot. OSP.PL
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=