U "Długosza" konkurs wiedzy o Koperniku

19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik - twórca teorii heliocentrycznej i jeden z najważniejszych badaczy w dziejach nauki polskiej i światowej. W roku 2023 przypada  550. rocznica urodzin  tego wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina.
 
W celu rozbudzenia zainteresowań życiem i pracą naukową Mikołaja Kopernika oraz uczczenia okrągłej rocznicy jego urodzin, 13 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie przeprowadzono Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, adresowany do uczniów klas VII i VIII.  Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn, składających się z trzech uczniów.

Pierwszym etapem był test wiedzy przeprowadzony metodą quizu za pomocą narzędzia Kahoot, dzięki któremu udało się wyeliminować 3 drużyny do drugiego, trudniejszego etapu. W tej części konkursu I miejsce zajęła klasa VII B, II miejsce- klasa VIII A, a III miejsce- klasa VIII D. W drugiej części konkursu współzawodnictwo obejmowało zagadnienia z różnych przedmiotów, m.in. z języka polskiego, historii, geografii, a nawet matematyki.

W pierwszym zadaniu zawodnicy zmagali się z zadaniem retorycznym, podczas którego mieli zaprezentować podwaliny teorii heliocentrycznej, opublikowanej przez Kopernika w dziele „O obrotach sfer niebieskich”. O wygranej w tej konkurencji decydowała publiczność, wyrażając swoją aprobatę siłą oklasków mierzoną sonometrem- specjalnym urządzeniem do pomiaru natężenia dźwięku wyrażonego w decybelach. Realizacja kolejnych zadań konkursowych obejmowała m. in. odpowiedzi na następujące pytania:
•    Rozpoznaj, która mapa przedstawia Rzeczpospolitą z czasów Kopernika;
•    Wskaż na mapie miasta, w których studiował Kopernik;
•    Oblicz, ile czasu potrzebuje światło, aby dotrzeć ze Słońca na Ziemię, jeżeli odległość Ziemi od Słońca wynosi 150 000 000 km, a prędkość światła 300 000 km/s. Wynik podaj w minutach i sekundach.

Zwycięzcami konkursu zostali przedstawiciele klasy VIII A, uczniowie:  Zofia Domańska, Piotr Gałkiewicz i Oliwier Jagielski-Sądkiewicz, a drugie miejsce ex aequo zajęli reprezentanci klasy VIII D:  Michalina Kabza, Natalia Wojtunik i Wiktor Wyszyński oraz VII B: Oliwier Pikala, Kacper Rosiński i Natalia Sobczak.

Tekst i fot. SP w Rzgowie
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=