W Guzewie o nowej edycji programu Maluch+

W żłobku w Guzewie odbyła sie konferencja prasowa Barbary Sochy, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. W roli gospodarzy wystąpili: Ewa Pytka, sekretarz gminy Rzgów oraz Monika Walaszczyk, dyrektor Zespołu Żłobków Samorządowych. Miejsce konferencji nie było wybrane przypadkowo. Żłobek w Guzewie został w minionych latach dofinansowany z programu rządowego Maluch+
Wiceminister oraz wojewoda poinformowalii, że rusza nowa edycja programu Maluch+ na lata 2022-2029. Budżet to 5,5 mld zł. W ramach nowej edycji powstaną 102 tys. miejsc opieki. Do tej pory program ,,Maluch+" funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał długofalowy charakter.

- Rozwój programu Maluch+ doprowadził do tego, że w ciągu ostatnich 6 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 została potrojona. Z 84 tys. w 2015 r. do ponad 230 tys. W nowej edycji programu dajemy możliwość, by powstał żłobek w każdej gminie. Algorytm na podstawie liczby dzieci objętych i nieobjętych opieką żłobkową w gminie i dochodu na osobę wyliczał proponowane kwoty dla gmin i na ile miejsc opieki
- zaznaczyła wiceminister Barbara Socha.

- Kolejna odsłona rządowego programu ,,Maluch Plus" to zmiany, które mają sprawić, że jeszcze łatwiej będzie stworzyć i utrzymać miejsca żłobkowe. Zachęcam wszystkie samorządy woj.łódzkiego do składania wniosków, zwłaszcza te, w których jeszcze takich miejsc dla najmłodszych nie ma - podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. W nowej edycji programu gminy będą miały 3 lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania.

Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 zł.

Wnioski w programie można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.

Źródło: ŁUW
Fot. Marta Pietrusińska i ŁUW

 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=