W Starowej Górze na ul. Tunelowej praca wre

Już za niespełna dwa miesiące mieszkańcy ul. Tunelowej w Starowej Górze powinni poruszać się swobodnie samochodami po swojej  wyremontowanej ulicy. Jest tu prowadzona jedna z największych, tegorocznych inwestycji drogowych w gminie Rzgów. Jej wartość wyniesie prawie 850 tysięcy złotych. Ale przebudowa 596,4-metrowej ul. Tunelowej jest warta odnotowania przede wszystkim dlatego, że jest tu stosowany drenaż francuski.
To metoda odprowadzania deszczówki z drogi zabudowanej na poboczach płytami ażurowymi, a pośrodku wyłożonej kostką brukową. Na ul. Tunelowej kopią w linii pobocza koryta o głębokości 70 centymetrów i wysypują żółtym piaskiem. Ta warstwa ma odbierać wodę deszczową.  Na tę warstwę jest rozkładana geowłóknina, która ma separować piasek od żwiru warstwy wierzchniej. Koryto jest przykrywane docelowo ażurowymi płytami betonowymi.

Wzdłuż tego umocnionego pobocza wykonywany jest rowek o głębokości nieprzekraczającej 15 centymetrów, który ma również za zadanie zbierać deszczówkę. Zastosowanie drenażu francuskiego jest korzystnym rozwiązaniem w stosunku do drogiej kanalizacji deszczowej.  Zresztą, ze względów technicznych niemożliwe było też zastosowanie klasycznego rowu odpływowego.

Przepuszczające wodę umocnione pobocze na wysokości wjazdów do posesji jest brukowane kostką. Zachowana zostanie dotychczasowa szerokość drogi od 3,60 do 5 metrów. Pojawiają się krawężniki. Zaprojektowano 302 metry kwadratowe zieleni. W przetargu na przebudowę ul. Tunelowej rywalizowało aż 20 przedsiębiorców. Wygrała firma z Brzezin.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=