Czerwony ołtarz zyska bliźniaka

Burmistrz Mateusz Kamiński przedstawił projekt uchwały, a radni na ostatniej sesji 1 marca 2023 roku zgodzili się na dofinansowanie w wysokości 195 tysięcy złotych do remontu zabytkowego ołtarza w kościele parafialnym.
Dotacja od samorządu rzgowskiego we wspomnianej wysokości 195 tysiecy złotych na prace konserwatorskie to również realizacja wniosków mieszkańców z zebrań wiejskich z tzw. funduszu sołeckiego. Składają się na to dwie kwoty: 15 tys. zł od sołectwa Rzgów I oraz dotacja z sołectwa Kalino w wysokosci 43 tysiące 70 zł. Obie te dotacje wchodzą w skład dofinansowania, nad którym radni głosowali w środę, 1 marca 2023 roku.

- Pieniądze będą przeznaczone na konserwację ołtarza Trójcy Świetej z przełomu XVII/XVIII wieku – mówi ksiądz kanonik Krzysztof Florczak, proboszcz rzgowskiej parafii. – Jego remont ma kosztować 400 tysięcy złotych. Jako parafia występujemy również do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia. W ubiegłym roku przystąpiliśmy do konkursu na dotacje i uzyskaliśmy 100 tysięcy złotych dofinansowania. Może w tym roku też szczęście będzie nam sprzyjać i szczytny cel.

Ołtarz św. Trójcy zyska kolor czerwony jak wcześniej odrestaurowany ołtarz MB Częstochowskiej, znajdujący się mnie więcej na tej samej wysokości, ale po przeciwnej stronie. Odtworzone zostaną na podstawie jednego zachowanego pierwowzoru uszaki, czyli boczne, pionowe listwy z ażurową dekoracją.

Eksponowany przez większą część roku obraz Trójcy Przenajświętszej był już odrestaurowany w 2008 roku. Z tyłu za nim znajduje się bardzo zniszczony zębem czasu obraz Przemienienia Pańskiego opuszczany ręcznie na linie raz w roku 10 sierpnia. Wówczas, obraz pod spodem jest prezentowany tylko przez dwa tygodnie. Proboszcz Krzysztof Florczak wyjątkowo zorganizował jednak specjalny pokaz. Wszedł do tajemnego pomieszczenia, znalazł linę i odsłonił na chwilę Przemienienie Pańskie. Płótno wymaga bardzo głębokiej renowacji. Ks. proboszcz zmierza do tego, żeby podnoszenie i opuszczanie Przemienienia Pańskiego odbywało się mechanicznie. Takie rozwiązanie udało się wprowadzić w ołtarzu MB Częstochowskiej.

W ołtarzu św. Trójcy trzeba wykonać od nowa złocenia, odrobaczyć i oczyścić kilkusetletnie drewno, odtworzyć zniszczone elementy i marmurową mensę, czyli podstawę. Ksiądz K. Florczak przewiduje  rozpoczęcie prac zaraz po komuniach na początku czerwca. Firma Mosaicon powinna uporać się z remontem w ciągu jednego kwartału. Odbywa się on pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Być może demontaż ołtarza pozwoli odsłonić jakieś tajemnice świątyni. Kościół rzgowski nie ma podziemi, ale z zapisków wynika, że na początku istnienia  kościoła dokonywano pochówków w ceglanych komorach pod ołtarzami.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=