Zamknij komunikaty

Dwóch nowych Honorowych Obywateli

Podczas L sesji Rady Miejskiej w Rzgowie w środę,  17 sierpnia 2022 roku przyznano tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Rzgów"  Feliksowi Markowi Lukasowi oraz Stanisławowi Gierasińskiemu. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia nastąpi podczas Dni Rzgowa
Doktor Feliks Lukas pracuje w Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie nieprzerwanie od 42 lat. Przez ten czas przyjął tysiące pacjentów z gminy i okolic. Zawsze interesował się zdrowiem swoich podopiecznych, a w nagłych przypadkach nie odmawiał wizyt domowych. Marek Lukas oprócz obowiązków zawodowych był też społecznikiem. W latach 1984-1994 był radnym Rady Gminy w Rzgowie. W latach 1990-1994 był wiceprzewodniczącym Rady i jednocześnie przewodniczącym Gminnej Komisji Zdrowia. W latach swej działalność samorządowej zaangażował się mocno w rozwój i inwestycje gminy Rzgów. W 2006 roku znalazł się wśród laureatów plebiscytu Dziennika Łódzkiego „Mój Doktor”.

W przyszłym roku dr Feliks Lukas będzie obchodził z żoną Ewą Złote Gody. Przez te lata doczekał się dwójki dzieci, córki Anety i syna Piotra, którzy obdarzyli Go trójką wspaniałych wnuków. Dr F. Lukas fascynuje się historią Rzgowa i jego ludźmi. Kolekcjonuje stare zdjęcia Rzgowa oraz dokumentuje jego zmiany na przestrzeni lat. Jest to postać zdecydowanie nietuzinkowa. Jest człowiekiem wysokiej kultury, empatycznym i oczytanym, a w dodatku obdarzonym ogromnym poczuciem humoru, dzięki czemu nie raz potrafił rozładować nawet bardzo napiętą sytuację.

Serdeczny i uczynny wobec każdego, niezależnie od statusu społecznego, a przede wszystkim oddany swojej pracy i pacjentowi. Pasjonuje się wędkarstwem, grzybobraniem i lubi spędzać czas na łonie natury. To osoba powszechnie szanowana w środowisku, za swoją obywatelską postawę i z racji pełnienia funkcji publicznych Człowiek z takim doświadczeniem zawodowym jak doktor Lukas, który od ponad 40 lat leczy mieszkańców gminy Rzgów, a także jest cenionym i lubianym przez pacjentów i kolegów lekarzem,  w pełni zasługuje na zaszczyt otrzymania tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Rzgów”.

Stanisław Gierasiński już w szkole podstawowej rozpoczął działalność w harcerstwie, później przez kilkanaście lat był aktywnym działaczem Związku Młodzieży wiejskiej. Zawsze był człowiekiem czynu, dlatego też w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy nadarzyła się okazja - wraz z kolegami ze Rzgowa założył Społeczny Komitet Gazyfikacji. Dzięki zapałowi społeczników, gaz dotarł do Rzgowa na początku lat 90. W 1990 roku rzgowianie docenili Jego starania i został wybrany do Rady Gminy w Rzgowie. Pełnił tę funkcję przez 6 kadencji aż do 2014 roku. Był bardzo aktywnym radnym pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Posiadał niezwykły dar dostrzegania różnych nieprawidłowości,. Składał na sesjach po kilkaset wniosków z całej gminy. W latach 80. przewodniczył Społecznemu Komitetowi Budowy Szkoły Podstawowej w Rzgowie i jako jedyny nie podpisał protokołu odbioru szkoły ze względu na liczne usterki.

Stanisław Gierasiński przez 12 lat był ławnikiem Sądu Rejonowego w Pabianicach. Działał też aktywnie w Zarządzie LZS-u w Rzgowie. Od kilkudziesięciu lat aż do dzisiaj jest członkiem Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych. W 2021 obchodzili z żoną Haliną Złote Gody. Podczas zgodnego wspólnego pożycia wychowali troje dzieci i doczekali się sześciorga wnucząt. Stanisław Gierasiński za swoją działalność został odznaczony Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Srebrnym oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Działalnością oraz społeczną postawą w całym swoimżyciu zasłużył na tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Rzgów".
 
Fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=