Konferencja ekologiczna z okazji dnia ziemi

Każdego roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne.
Tegoroczna Szkolna Konferencja Ekologiczna miała charakter informacyjno-edukacyjno-konkursowy. Wszystkie klasy zostały włączone w szereg działań, które zostały zaplanowane i realizowane przez organizatorki- nauczycielki biologii, panie: Kamilę Łapkę i Magdalenę Sajdak.
 
Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli za zadanie przygotować plakaty o parkach krajobrazowych w województwie łódzkim.
W dniu 8 maja 2023 r. odbył się quiz wiedzy o ekologii i ochronie środowiska, w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje uczniów najstarszych klas. Analiza odpowiedzi przedstawicieli poszczególnych drużyn pozwoliła komisji konkursowej ogłosić wyniki rywalizacji. I miejsce zajęła klasa VIII E, II miejsce- klasy VII A i VIII C, a III miejsce- klasy VIII A i VIII B.


Młodsza część uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych wzięła udział w kulinarnym konkursie „Zdrowie na talerzu”, losując przygotowanie poszczególnych potraw, wśród których znalazły się: różnego rodzaju sałatki, deser na bazie owoców z jogurtem naturalnym, zdrowe ciasto, wiosenne kanapki, zdrowe pasty kanapkowe  oraz potrawy wegańskie, a także dania ze szpinakiem i brokułami.
Do potrawy należało dołączyć estetycznie wykonaną informację o wykorzystanych składnikach, cennych dla zdrowia. Przygotowane stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów. Członkowie komisji konkursowej dokonali degustacji potraw i ocenili je uwzględniając smak i estetykę podania potrawy oraz wykonanie informacji o produktach, które mają szczególną wartość dla naszego zdrowia.

Z kolei chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli również udział w indywidualnym konkursie ekologicznym. Jedenastoosobowa grupa uczniów przystąpiła do testu z zakresu wiedzy o ekologii i ochronie środowiska, którą poznawali podczas zajęć z edukacji przyrodniczej i na lekcjach przyrody.

Najmłodsza grupa uczniów z klas I-III, pod opieką swoich wychowawców, wykonała plakaty o tematyce ekologicznej, ochronie środowiska, zdrowej żywności i prozdrowotnych postawach. Ukończone prace zostały zaprezentowane na korytarzu w formie wystawy, która przyciągała wzrok przechodzących uczniów i pracowników wysoką estetyką wykonania i pomysłowością autorów.
Tematyka plakatów obejmowała następujące zagadnienia:
zdrowa żywność,
woda- właściwości i funkcje dla organizmu,
energia odnawialna, 
szkodliwa żywność,
przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności,
aktywność fizyczna i odpoczynek,
uzależnienia od Internetu i telefonu,
zdrowie psychiczne,
zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby,
segregacja odpadów.


W ekologiczne działania włączyła się także szkolna biblioteka, która przez cały tydzień zapraszała wszystkich do kącika czytelniczego z lekturami o tematyce ekologicznej.


Szkolne obchody Dnia Ziemi to sposób na budowanie świadomości i wrażliwości społecznej w zakresie ochrony środowiska od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że uczniowie staną się w przyszłości zwolennikami troski o naturę i świadomymi konsumentami darów naszej planety. Ziemia jest planetą niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju. Niestety jest ona konsekwentnie niszczona przez nas - ludzi. Ważne, aby to zrozumieć i podjąć odpowiedzialne działania prewencyjne.

Wszyscy musimy pamiętać, że hasło „Nie ma planety B!” to zwrócenie uwagi na fakt, iż nie ma innej planety, na którą możemy migrować, jeśli nasza- w wyniku niefrasobliwej działalności człowieka-  stanie się niezdatna do zamieszkania.
Kilka faktów z historii
Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana 22 kwietnia w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona na konferencji w Seattle, podczas której zaproponował on ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych.
Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. Tegoroczna, 53. edycja odbyła się w dniu 22 kwietnia 2023 r. pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

tekst i fot. SP Rzgów
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=