Zamknij komunikaty

Ołtarz można remontować

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie dzięki dotacji w wysokości 195 tysięcy będzie mogła sfinansować prace konserwatorskie ołtarza Trójcy Świętej. Finansowego wsparcia udzielił rzgowski samorząd po przyjęciu uchwały, której projekt przedstawił radnym burmistrz Mateusz Kamiński. Na kwotę wsparcia składa się także dotacja 15 tys. zł od sołectwa Rzgów I oraz dotacja z sołectwa Kalino w wysokości 43 tysiące 70 zł.

 
Umowę o przekazaniu dotacji na dofinansowanie zadania „Remont kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie” podpisał burmistrz Kamiński i ks. kan. Krzysztof Florczak, proboszcz parafii w naszym mieście.

Ołtarz, którego konserwacja będzie możliwa dzięki umowie podpisanej 19 maja jest jednym z pięciu ołtarzy bocznych z przełomu XVII i XVIII stulecia. Nazwa tego ołtarza pochodzi od obrazu, który w nim jest. Zaplanowane prace mają kosztować 400 tysięcy złotych. Ołtarz św. Trójcy zyska kolor czerwony jak wcześniej odrestaurowany ołtarz MB Częstochowskiej. Na podstawie zachowanego pierwowzoru zostaną odtworzone uszaki, czyli boczne, pionowe listwy z ażurową dekoracją.
Rozpoczęcie prac, które obowiązkowo będą odbywać się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków powinno się rozpocząć na początku czerwca, a ich efekt będzie można obejrzeć po trzech miesiącach

Obraz Trójcy Przenajświętszej, od którego pochodzi nazwa ołtarza, był już restaurowany w 2008 roku. Z tyłu za nim znajduje się bardzo obraz Przemienienia Pańskiego. Jest on opuszczany ręcznie na linie jedynie raz w roku 10 sierpnia i jest prezentowany odwiedzającym świątynię tylko przez dwa tygodnie.

 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=