Trudne inwestycje oczekujące

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Rzgowie, 1 lutego 2023 roku Iwona Kowalczyk, kierownik Referatu Inwestycji przedstawiła  wykaz  zgłoszonych przez mieszkańców 7 przedsięwzięć wodociągowych i kanalizacyjnych w różnym stanie przygotowania, które można określić wspólnym mianownikiem jako trudne. Opisane są na zdjęciach z prezentacji pod naszą relacją.
Niektórzy mieszkańcy chcąc przyspieszyć zwodociągowanie lub skanalizowanie swoich posesji, na własną rękę sfinansowali dokumentację projektową. Po ich sprawdzeniu okazało się, że część zawiera wady formalnoprawne. Kolejna trudność to sytuacja, kiedy planowana inwestycja przebiega na działce gminnej, a dalej  prywatnej albo gminnej i należącej do skarbu państwa.

Właściciele muszą zadeklarować służebność swojej ziemi tam, gdzie przebiegać będzie rura. Gmina musi zabezpieczyć się przed tym, żeby po wybudowaniu nowej sieci nie płacić za użytkowanie prywatnej ziemi.

W przypadku jednej z planowanych inwestycji pozwolenie budowalne wygaśnie w kwietniu. Trzeba więc maksymalnie przyspieszyć przygotowania formalnoprawne, aby rozpocząć budowę w kwietniu. W przeciwnym razie procedurę trzeba by powtórzyć, a to by pociągnęło koszty.

Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński podsumowując prezentację powiedział, że wymienione inwestycje kosztowałyby łącznie około 800 tysięcy złotych. Kosztorysy poszczególnych przedsięwzięć zostały jednak sporządzone według cen obowiązujących w różnych okresach 2022 roku. Wobec sytuacji na rynku inwestycji stały się one jednak w większości nieaktualne. Realizacja więc powyższych wniosków zgłoszonych przez mieszkańców może w najgorszym razie potrwać nawet dwa lata. Przynajmniej w niektórych przypadkach.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=