Wpadli na jeden dzień do Tomaszowa...

... jak śpiewała onegdaj Ewa Demarczyk. W ostatni piątek maja uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Kalinie pojechali na jednodniową wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego i Spały, aby odkrywać bogactwo przyrodnicze i historyczne naszego regionu w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.
Zwiedzanie rozpoczął przyjemny spacer, podczas którego uczniowie mieli możliwość zobaczyć Niebieskie Źródła – rezerwat przyrody położony w dolinie Pilicy. Nazwa tego rezerwatu nawiązuje do wyjątkowego koloru wody wydobywającej się ze spękanych wapieni jurajskich. Tuż obok tego urokliwego zakątka znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, w którym wycieczkowicze, oprowadzani przez lokalnego przewodnika, poznawali liczne, niezwykle interesujące eksponaty, w tym m. in.: młyn wodny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, zatopiony w Pilicy  w czasie II wojny światowej i wydobyty z rzeki w 1999 r., a także szereg pamiątek po dawnej Spale – z okresu, kiedy miasto to pełniło funkcję rezydencji carów.

Kolejnym etapem wyprawy była Podziemna Trasa Turystyczna ,,Groty Nagórzyckie”. Groty te to sztuczne wyrobiska będące pozostałością kopalni piasku, który był tutaj wydobywany w celach gospodarskich i dla potrzeb hut szkła, począwszy od II połowy XVIII wieku. To także istny labirynt wnęk, korytarzy i sal, gdzie prezentowane są ekspozycje nawiązujące w swojej treści do historii tego miejsca, różnych legend z nim związanych i wykorzystania piasku w procesie produkcji szkła.

Po zwiedzeniu tajemniczych Grot Nagórzyckich uczniowie udali się do Spały. Tutaj mogli zwiedzić Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, czyli ogromny kompleks budynków, stanowiących bazę treningową dla kadry narodowej i olimpijskiej kilkudziesięciu dyscyplin sportowych. Uczniowie zobaczyli m. in. krytą pływalnię, halę lekkoatletyczną, salę do treningów szermierki, a także siłownie. Zwiedzanie obiektów, w których trenują najlepsi polscy sportowcy, to była niewątpliwie gratka dla miłośników sportu z Kalina.

Ostatnim i, zdaniem wielu, najciekawszym punktem wycieczki było zwiedzanie kompleksu schronów w Konewce – największego zabytku architektury militarnej województwa łódzkiego. Główny schron został zbudowany dla pociągów sztabowych. Jest on oświetlony na całej długości, a zwiedzający mogą zapoznać się z wystawą ilustrującą historię schronów, a także obejrzeć militaria z okresu II wojny światowej, które zostały znalezione w najbliższej okolicy. Młodzież, zwłaszcza ta zainteresowana historią, była zafascynowana tym miejscem.
Uczniowie nieco zmęczeni, ale uśmiechnięci wrócili późnym popołudniem na miejsce zbiórki koło szkoły. Dla ósmoklasistów była to już ostatnia wspólna wycieczka przed pożegnaniem z naszą szkołą i młodszymi kolegami.

Agnieszka Jagielska
Fot. Agnieszka Jagielska, Kamila Łapka

Do pobrania

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=