XV Jubileuszowy Festiwal Miast Cittaslow w Braniewie

13-06-2024
Cittaslow to międzynarodowy ruch powstały w 1999 roku we Włoszech, którego ideą jest propagowanie w mniejszych miejscowościach kultury dobrego, harmonijnego życia, stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji.
Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej, zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców. 
Rzgów bardzo dobrze wpisuje się w misję Cittaslow, dlatego od roku 2017 jest jednym z miast członkowskich Stowarzyszenia.
Obecnie w Polsce do sieci należy 38 miast (w tym 1 miejscowość niebędąca miastem), z czego aż 28 to miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.
Każdego roku, w innym mieście członkowskim odbywają się festiwale, podczas których poszczególne miasta mają okazję się zaprezentować i zachęcić do ich odwiedzenia.

W tym roku XV Jubileuszowy Festiwal Miast Cittaslow odbył się w Braniewie i połączono go z jubileuszowymi obchodami 740-lecia miasta. Świętowanie zaplanowano na 7 i 8 czerwca br., a Rzgów reprezentował burmistrz Mateusz Kamiński, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grodziska - Magdalena Biedrzykowska, Marta Czech, Małgorzata Kluka, Agnieszka Kozakiewicz i Justyna Mikinka - Dusińska (będąca również radną Rady Miejskiej) oraz Maria Kaczmarska z referatu rozwoju i wspólpracy społecznej Urzedu Miejskiego.

Podczas festiwalu odbyły sie dwa konkursy: na Najładniejszego Pływającego Ślimaka oraz Najoryginalniejsze Stoisko. Rzgowski ślimak, którego pomysłodawcą i twórcą była pani Ewa Majdzińska wraz z sekcją plastyczną z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie, był wykonany z papieru pakowego, styropianu oraz papierowych kwiatów. Stoisko natomiast przygotowały panie z KGW z Grodziska. Zadbały one nie tylko o stronę wizualną, ale przede wszystkim kulinarną - przygotowały masę smakołyków, prawdziwym hitem okazały się wytrawne ślimaczki z ciasta francuskiego z serem i szpinakiem oraz wedliną. Panie zadbały, by soisko prezentowało się swojsko i kolorowo. 

Festiwal rozpoczął się pod Bazyliką Mniejszą pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie, skąd reprezentaci miast wyruszyli niosąc swoje ślimaki w tzw. Paradzie Ślimaka do Amfiteatru Miejskiego im. Henryka Mrozińskiego. Tam w wyznaczonym miejscu ślimaki zostały poddane ocenie jury konkursowego, a następnie zwodowane w zbiorniku przy amfiteatrze. 

Po oficjalnym powitaniu i otwarciu Festiwalu przez burmistrza Braniewa Tomasza Sielickiego, włodarze miast zrzeszonych w Cittaslow udali się do Pałacyku Potockiego, gdzie odbyło się Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow oraz Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”.
Podczas spotkania burmistrz Kamiński został członkiem Ktajowego Komitetu Koordynującego Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.
Przez cały dzień w amfiteatrze odbywały się występy taneczne i wokalne przygotowane przez placówki oświatowe i kulturalne z Braniewa. Głowną gwiazdą wieczoru była Cleo, która wystąpiła ze swoim koncertem przed zgormadzonymi gośćmi.

Następnego dnia chętni mieli możliwość zwiedzenia miasta i jego zabytków wraz z przewodnikiem (Wieża Bramna Zamku Biskupiego, Klasztor Sióstr św. Katarzyny, Muzeum Ziemi Braniewskiej). Miasto jest wyjątkowo piękne i warte odwiedzenia.
W tym dniu powstało również miasteczko festiwalowe Cittaslow, gdzie poszczególne miasta i gminy miały możliwośc prezentacji swoich stoisk, a jury konkursowe oceniało ich wygląd by przyznać nagrody w konkursie na Najoryginalniejsze Stoisko.

Z Braniewa wyjechaliśmy z nowymi przyjaźniami oraz statuetką za zdobycie trzeciego miejsca w konkursie na Najładniejszego Pływającego Ślimaka!

Dziękujemy KGW z Grodziska oraz sekcji plastycznej GOK w Rzgowie za pomoc w przygotowaniach do Festiwalu.

Tekst: Maria Kaczmarska
Foto: Justyna Sładkiewicz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=