OD PIASTÓW DO JAGIELLONÓW

W dniach 13-14 czerwca br. uczniowie klas II i III ze szkół w Kalinie i Guzewie pojechali na dwudniową wycieczkę dofinansowaną przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”. Początek eskapady rozpoczął się od wizyty w słynnym zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, który został wzniesiony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej za czasów ostatniego piastowskiego króla Kazimierza Wielkiego. Podziwiając te trwałe ruiny dzieci mogły przekonać się co oznacza przysłowie „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Drugim przystankiem szkolnej wyprawy była Kopalnia Soli w Wieliczce. Oglądając sekrety podziemnego świata dzieci poznały m.in. legendę o pierścieniu Św. Kingi, która wyjaśniała jak węgierska królewna podarowała swoim polskim poddanym cenny dar, jakim była w tamtych czasach sól. Tej szczególnej postaci poświęcona jest jedna z podziemnych komór kopalni, czyli niepowtarzalna kaplica Św. Kingi. Ciekawostką może być również to, że do pracy pod ziemią wykorzystywane były konie od XVI wieku aż do 2001 roku. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się słodkim poczęstunkiem i noclegiem w klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach.
Drugi dzień wyprawy upłynął w dawnej stolicy Polski – Krakowie. Pomimo deszczowej aury udało się małym turystom obejrzeć krakowskie mury obronne, usłyszeć hejnał z wieży kościoła Mariackiego oraz uczestniczyć na dziedzińcu Collegium Maius w szczególnym pokazie grającego zegara, z którego wnętrza wyłaniał się orszak wielkich postaci, m.in. królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Następnie podążając krakowskimi uliczkami dzieci dotarły na Wawel – siedzibę władców polskich. Pod naukową opieką przewodniczki wycieczkowicze podziwiali dziedziniec arkadowy i Skarbiec Koronny, w którym eksponowane miejsce zajmuje m.in. miecz koronacyjny królów Polski, czyli Szczerbiec. Na koniec wyprawy, tym razem w promieniach słońca, uczniowie gminy Rzgów mogli obserwować nurt Wisły oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy rzeźbie plenerowej smoka wawelskiego.
Kalinowscy i guzewscy milusińscy zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń oraz historycznej wiedzy, szczęśliwie wrócili wieczorem do swoich domostw.


Tekst i foto: Elżbieta Kowalik
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=