Gminna Biblioteka Publiczna

Dyrektor: Anna Malinowska
Dane kontaktowe jednostki:
Rzgów, ul. Szkolna 7, 95-030 Rzgów
e-mail: kontakt@biblioteka.rzgow.pl
tel. (42) 214 10 12
fax. (42) 214 10 12
adres podmiotowej strony BIP link

Historia:

Upowszechnianie czytelnictwa w gminie Rzgów sięga początków XX w., kiedy dostęp do polskojęzycznych książek był utrudniony. Proboszcz ks. Paweł Załuska pierwszy udostępnił ogółowi swój księgozbiór. W 1903 r. Biblioteka Parafialna liczyła 600 woluminów. Ponieważ ksiądz został pierwszym pre-zesem OSP, w remizie przeznaczono salę na pierwszą czytelnię i wypożyczalnię poza terenem kościelnym.
W latach 30. starosta Antoni Remiszewski i sekretarz wydziału powiatowego Antoni Brzeziński stworzyli tzw. biblioteki ruchome. Gminy zobowiązano do udostępnienia pomieszczenia na czytelnię i wypożyczalnie. Pierwsza w Rzgowie została uruchomiona u Antoniego Salskiego na Nowym Rynku. W sumie w gminie przed wybuchem II wojny światowej działały 4 niewielkie biblioteki. Ich zbiory w większości zostały spalone przez niemieckich oku-pantów w 1940 r. na dziedzińcu szkoły podstawowej.
W 1945 r. Oskar Klikar, były dyrektor Manufaktury Widzewskiej ofiarował sto książek dla zainicjowania Biblioteki Gminnej. Mieszkańcy zwrócili zaś 200 książek wypożyczonych przed okupacją. W styczniu kierowniczką biblioteki została  Helena Krajewska. Książnicę przeniesiono na ul. Tuszyńską, a później  do dwuizbowego pomieszczenia o powierzchni 110 m kw. przy ul. Rawskiej 8. W 1976 r. bibliotekę objęła Mirosława Olszewska.  W 1993 r. biblioteka wprowadziła się na II piętro nowej siedziby Szkoły Podstawowej. Lokalizacja nie była najszczęśliwsza z uwagi na starsze osoby, które musia-ły wchodzić po schodach. Poza tym słońce niszczyło zbiory. Błąd naprawiono w 2000 r., gdy księgozbiór trafił na parter.
W czerwcu 2000 r. biblioteka została przeniesiona z II piętra na parter Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Odrębne wejście dawało poczucie samodzielności, zwłaszcza że biblioteka zyskała autonomię organizacyjną w związku z przekształceniem w samodzielną instytucję kultury w 2001 r. Dzięki gościnności dyrektorów szkół gminy Rzgów oraz ośrodka GOSTiR, którzy udostępniali miejsca spotkań, bibliotekarze zaprosili m. in.: Ryszarda Binkowskiego, Romana Kłosowskiego, Krystynę Mazurównę, Martę Maklakiewicz, Martę Sztokfisz, Andrzeja Pilipiuka i innych ludzi twórców kultury.
2 marca 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna została otwarta po przeprowadzce do 300-metrowego pomieszczenia w nowej siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.  Obostrzenia związane z covid-19 powodowały jednak naprzemienne zamykanie i otwieranie placówki według wskazówek Ministerstwa Zdrowia.
Czytelnicy wrócili do aktywnego korzystania z biblioteki w 2021 r. Wtedy zapisało się 1101 czytelników, którzy wypożyczyli 13 tysięcy 609 książek oraz 755 czasopism.
Dużym powodzeniem cieszy się elektroniczna baza LEGIMI, oferująca dostęp do ponad 60 tysięcy tytułów do czytania lub słuchania. W połowie lutego 2022 r. GBP miała w ofercie ponad 29 tysięcy książek w wersji papierowej. Od tego roku książnica jest otwarta także w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9-13.

Biblioteka obecnie:

9 października 2022 r. GBP miała w ofercie 30 tysięcy 441 książek w wersji papierowej.
Liczba czytelników wynosi 1110 osób.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek  w godz. 12 - 18
Wtorek w godz. 10 - 16
Środa w godz. 12 - 17
Czwartek - nieczynna: prace inwentaryzacyjne
Piątek w godz. 10 – 16
Od 2022 roku książnica jest otwarta także w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9-13

Źródła: Anna Gałkiewicz: Fenomen Rzgowa, Ryszard Poradowski: Ksiądz Paweł Załuska, kronika biblioteki

 

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=