Na komisji o kulturze, sporcie i rekreacji

Środowa Komisja Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie była poświęcona tegorocznym planom działalności placówek kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych. Obradom komisji przewodniczył Stanisław Zaborowski, a w posiedzeniu wzięli udział m. in. burmistrz Mateusz Kamiński, wiceburmistrz Monika Pawlik oraz Marek Bartoszewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Krzysztof Fintzel, wiceprezes Gminnego Ludowego Klubu Sportowego "Zawisza" Rzgów wyraził troskę o pogodzenie budowy zaplecza stadionowego z codzienną działalnością treningową i rozgrywkami w drugim półroczu. Burmistrz Mateusz Kamiński zapewnił, że główna płyta stadionu nie jest planowana jako zaplecze budowlane. Zajęcia będą prowadzone m. in. w Chojeńskim Klubie Sportowym, Bychlewie, może w jakimś zakresie na Orlikach w Rzgowie i Starowej Górze. Najmłodsi zawodnicy potrenują w Hali Sportowej GOSTiR. Szukanie doraźnych miejsc do treningu na zewnątrz Zawiszy to nie jest nowa sytuacja. Wiceprezes zapowiedział także 28 lutego klubowe zebranie sprawozdawczo-wyborcze na zakończenie 4-letniej kadencji.

Łeb koński na kij i można skakać

Radosław Bubas, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji poinformował, że z ferii zimowych skorzystało 140 dzieci. Trwają przygotowania do zorganizowania trzytygodniowych półkolonii letnich. W czasie ferii zimowych organizator zapewniał 5 godzin zajęć w dniu roboczym.  Na półkoloniach ten okres będzie dłuższy i obejmie wyżywienie uczestników. Półkolonie zostaną dofinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów alkoholowych, a część kosztów poniosą rodzice.

Z wielkim poczuciem humoru Radosław Bubas opowiadał o niedawnym zapoznaniu się z nową dyscypliną sportu, którą postanowił wprowadzić również w GOSTiR. Chodzi o Zawody Hobby Horse dla dzieci od 4 lat i młodzieży, zaplanowane 26 marca. Hobby Horse to dyscyplina sportu spopularyzowana początkowo w Finlandii. Polega ona na zastąpieniu żywego konia jego kukłą i pokonywaniu przeszkód jak w siodle na prawdziwym koniu sportowym. Łeb koński jest nadziany na kij, a jego łączna długość nie może być niższa niż 60 centymetrów. Cała zabawa polega na tym, żeby na torze przeszkód nie wypuścić kukły spomiędzy ud.

Z poważniejszych planów GOSTiR należy wymienić tegoroczne 2-3 dniowe, bardzo widowiskowe turnieje tańca czy maraton taneczny Latino 18 października.  Natomiast 16 września ma być zorganizowana rodzinna wycieczka ścieżkami rowerowymi.  23 września GOSTiR zaprasza na XXIV Mistrzostwa Rzgowa w Jeździe na Deskorolce.  

Od rozmaitości głowa może zaboleć

Z bogatego repertuaru Gminnego Ośrodka Kultury, przedstawionego pokrótce przez dyrektor Joannę Papugę-Rakowską trudno dokonać jakiegoś prostego wyboru najciekawszych propozycji. Ta mnogość propozycji jest przygotowana świadomie dla zaspokojenia różnych gustów. Poza imprezami dla uczczenia świąt i rocznic, okolicznościowymi koncertami zagranymi dotychczas przy pełnej lub prawie pełnej widowni - uwagę zwraca z pewnością zbliżający się koncert wokalny twórczości J. Cygana w wykonaniu  sekcji wokalnej GOK, zaplanowany 4 marca. Już 11 i powtórka 25 marca - szykuje się Kabaret Dobry Humor z programem „Baba z wozu… w Rzgowie lżej”   w wykonaniu sekcji teatralnej. Nad Strugą spotykamy się 21 marca na Pożegnaniu zimy - topieniu Marzanny przygotowywanym przez sekcję plastyczną oraz  ZPiT „Rzgowianie”.
 
Intrygująco zapowiada się 13 maja spektakl teatralny dla młodzieży " Za wszelką cenę", realizowany przez sekcjię teatralną. Dzień Dziecka będzie zaakcentowany koncertem wokalnym „Dzieci dzieciom” (sekcja wokalna). Natomiast 17 czerwca szykujmy się do udziału w Powitaniu lata, czyli pikniku rodzinnym w Starowej Górze, współorganizowanym przez GOK Nie można przegapić  Nocy świętojańskiej (ZPiT Rzgowianie). 26 sierpnia rozpoczynają się Dni Rzgowa – dzień I  na stadionie będzie przygotowany tradycyjnie przez GOK. Kolejna impreza to 3 września Dożynki Gminne z udziałem flagowych zespołów: ZPiT Rzgowianie, chór Camerata oraz Rzgowska Orkiestra Dęta. W październiku nie można przegapić  spektaklu pt.  "Tajemniczy ogród" , realizowanegp przez  sekcję teatralną. Podobnie z przedstawieniem "Boski fałsz" (sekcja teatralna). 18 listopada czas rezerwujemy na  Koncert „Jesienna nostalgia” (sekcja wokalna). Natomiast 3 grudnia warto obejrzeć widowisko teatralno-muzyczne, przygotowane wspólnymi siłami przez sekcję wokalną, teatralną, baletową i hiphopową.

Książki na wynos i na miejscu, on-line, na telefon...

Gminna Biblioteka Publiczna dysponując 980 czytelnikami wypożycza rocznie około 12 tysięcy książek do domu i 1100 na miejscu.  Dyrektor biblioteki Anna Malinowska odpowiadając na pytania powiedziała, że jej placówka zatrudnia 5 osób (łącznie 2,5 etatu). Odbywają się lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów, spotkania autorskie z pisarzami, gromadzące nawet 40-osobową publiczność. Biblioteka dostarcza raz na 3-4 tygodnie książki do domów osób niepełnosprawnych i chorych. Zachęca się czytelników do bardziej częstego korzystania z książek on-line lub zamawiania przez telefon.  Część księgozbioru podręcznego zostanie przesunięta do zbioru głównego.  
 
24 marca (piątek) biblioteka organizuje Wieczór poetycki z okazji Światowego Dnia Poezji. Czytane będą wiersze Wisławy Szymborskiej. 13 kwietnia Rzgów odwiedzi Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci (seria „Sposób na Elfa”). Spotkania zaplanowane są w szkołach podstawowych w Guzewie i w Kalinie. W kwietniu również zapoznamy się z twórczością Wioletty Wiernickiej (termin spotkania ustalany). Anna Stryjewska, pisarka pochodząca z Grodziska  zaprosi na premierę drugiego tomu Sagi Klonowego Liścia (termin ustalany). Tydzień Bibliotek przypadający 8-15 maja przyniesie cykl warsztatów dla dzieci Kamishibai oraz spotkanie z Moniką Skikiewicz. Natomiast 12 września  we wtorek kolejna odsłona Narodowego Czytania we współpracy z GOK.
 
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=