Podsumowanie roku w bibliotece

Podsumowanie roku w bibliotece.
Stary rok 2021 został pożegnany i podsumowany. Pandemiczne okoliczności i związane z nimi obostrzenia zakłóciły funkcjonowanie wielu instytucji, w tym bibliotek. Rzgowska placówka także odczuła skutki zaleceń okołocovidowych, bowiem przez pierwsze półrocze 2021 r. pracowała udostępniając zbiory wyłącznie na zewnątrz Zwracane woluminy poddawano obowiązkowej kwarantannie. W dniu 7 czerwca w pełni otwarto bibliotekę i uruchomiono czytelnię z zachowaniem dystansu społecznego oraz odpowiedniego limitu osób.
Do biblioteki pozyskano 1522 egzemplarze nowości oraz uruchomiono dostęp do bazy LEGIMI z ponad 60 000 książek, z czego cześć także jako audiobooki.
Ta możliwość chętnie wykorzystywana jest przez osoby z niepełnosprawnością wzroku, a także przez rodziców, których pociechy chętnie słuchają twórczości dziecięcej. Oferta książek elektronicznych znakomicie uzupełnia tradycyjny księgozbiór, choć trzeba przyznać, że siła przyzwyczajenia jest ogromna i większość czytelników wybiera książki w formie kodeksu. A co najchętniej czytano w ubiegłym roku? Na LEGIMI „Oskarżenie” R,. Mroza, „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty” Ch. Dreller i P. Schmitt, „Czuły narrator” O. Tokarczuk, „Zośka. Dopóki biło serce” A. Stryjewskiej, „Arystokratka na królewskim dworze” E. Boček, „Długi deszczowy tydzień” J. Broszkiewicz. Ulubione audiobooki? „Behawiorysta” R. Mroza, „Wyznanie J. Burton, „Kochankowie miasta” A. Stryjewskiej.

Bardzo chętnie czytane są książki popularnonaukowe z dziedziny historii, biografii, psychologii i reportażu. Oto kilka przykładów często wybieranych publikacji: M. Kliszewski „Dobry od listopada”, T. Snyder „Czerwony książę”, D. Kaliński „Czerwona zaraza”, Z. Stankus” Jak się zostaje albinosem”, „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” N. de Barbaro, „Łódź. Miasto po przejściach” W. Górecki, seria na temat Kaukazu W. Górecki, „Nic nie zdarza się przypadkiem” T. Terzani, „Artyści w okupowanej Polsce” R. Piotrowski, „Upadły amant. Historia Igo Syma” M. Teler.
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się powieści L. Riley, N. Sparksa, K. Hannah, J. Jax, W. Chmielarza, B. A. Paris, M. Stachuli, Ch. Link, które są w ciągłym obiegu, a nawet na zapisy
Mimo pandemicznych ograniczeń udało się zorganizować spotkania autorskie. Zaproszeni goście: Anna Stryjewska, Urszula Kicińska, Błażej Torański i Wojciech Górecki podzielili się z publicznością własnymi refleksjami na temat wydanych książek, rynku wydawniczego, opisali kulisy własnego pisarstwa i plany na przyszłość. Każde ze spotkań było wyjątkowe, bo i tematyka podejmowana przez autorów bardzo różna. Także najmłodsi mogli spotkać się w Rzgowie z pisarzem. Na kilka poranków autorskich z bardzo lubianą Ewą Nowak dotarło 320 uczniów szkół gminy Rzgów.
W wycieczkach do biblioteki i lekcjach bibliotecznych połączonych z wyświetleniem filmu przez pracowników GOK w Sali widowiskowej uczestniczyło ponad 100 uczniów.
Kontakt z autorem na żywo to bezcenne doświadczenie, którego byliśmy przez długi czas pozbawieni ze względu na ograniczenia pandemiczne. Wiele aktywności przeniosło się do świata wirtualnego. Tak też wyglądał wieczór poetycki zorganizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rzgowie, który został nagrany i odtworzony online dla publiczności zebranej przed ekranem komputera.
Plany na 2022 r. to działania, które tradycyjnie podejmowane są w bibliotece, jak opisane powyżej, ale także rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz” i organizacja Konferencji Biblioterapeutycznej wraz z warsztatami. Czy realia i pandemia pozwolą? Zobaczymy. Będziemy na bieżąco informować Państwa o planowanych wydarzeniach, zapraszanych gościach i imprezach z biblioteką w tle. Zapraszamy do korzystania z księgozbioru tradycyjnego i online. Do zobaczenia w bibliotece :)
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=