To jest wynik - 1624 nowości w jeden rok!

Początek nowego roku to znakomity czas na podsumowanie roku minionego. Do Gminnej Biblioteki Publicznej zakupiono 1624 nowości, w tym 252 woluminy z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Dotacja MKiDN w 2022 r. wyniosła 7800 zł, co wraz z dotacją rzgowskiego samorządu dało kwotę 42 800 zł na zakup książek. Ponadto biblioteka zakupiła dostęp do bazy LEGIMI z ponad 60 000 ebooków i audiobooków. Z takiej możliwości chętnie korzystają osoby z niepełnosprawnością wzroku, osoby dużo podróżujące zawodowo, a także rodzice małych dzieci.

Przebogata oferta książek elektronicznych uzupełnia tradycyjny księgozbiór, który nadal ma swoich wielbicieli. A ulubione książki Czytelników biblioteki w Rzgowie? Nie będzie zaskoczenia, bo tak samo, jak i w roku poprzednim, na czele listy uplasował się Remigiusz Mróz z kontynuacją Chyłki, czyli powieścią „Skazanie” oraz tomem czwartym powieści z Sewerynem Zaorskim „Obrazy z przeszłości”.

Po „Empuzjon” Olgi Tokarczuk ustawiła się kolejka już w czerwcu. Wojciech Chmielarz z powieścią „Królowa głodu” wypożyczany bardzo chętnie. Społeczność rzgowska chyba lubi się troszkę przestraszyć, bo na thrillery i kryminały nigdy nie brakuje amatorów. Nowości Magdy Stachuli, Katarzyny Puzyńskiej, Maxa Czornyja, Nele Neuhaus, Alexa Rogozińskiego były w ciągłym obiegu. Modne i bardzo chętnie czytane stały się kryminały na wesoło, jak choćby Jacka Galińskiego znakomity cykl z Zofią Wilkonską, zakończony tomem „Koniec się pani nie udał”.

W rankingu książek on-line wygrywa powieść Delii Owens „Gdzie spiewają raki”. Na podium także „Życie Violette” Valerie Perrin oraz „Empuzjon” polskiej noblistki.

Jak co roku do biblioteki zaproszono znakomitych gości, którzy opowiedzieli o swojej twórczości. W 2022 r bibliotekę odwiedzili: profesor Agnieszka Salska, Anna Stryjewska, Wiesław Drabik, Andrzej Stasiuk, Błażej Torański, Michał Rusinek, Monika Skikiewicz (Bajanka). Z inicjatywy rzgowskiej biblioteki, grupa dzieci z naszej gminy uczestniczyła w spotkaniu z Justyną Bednarek, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.

Każde ze spotkań było wyjątkowe, bo i zaproszeni goście to twórcy kultury dla różnych odbiorców.  A oto podsumowanie w liczbach: w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę samodzielnie lub we współpracy wzięło udział ponad 1300 osób; do biblioteki zapisało się w 2022 r. 1160 osób, które wypożyczyły 14947 książek i czasopism na zewnątrz oraz 4585 książek i czasopism na miejscu.

Po wcześniejszych pandemicznych obostrzeniach, w 2022 r. możliwe stało się zorganizowanie stałych wydarzeń: marcowego wieczoru poetyckiego, podczas którego recytowano wiersze miłosne  oraz Narodowego Czytania – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Patronka roku 2022 Maria Konopnicka stała się bohaterką konkursu literacko-plastycznego dla dzieci. Kilkadziesiąt pięknych prac, które wpłynęły na konkurs świadczą o dużej wrażliwości na poezję i zainteresowaniu twórczością polskiej poetki.

Anna Malinowska
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=