Zamknij komunikaty

Wciąż gościmy uchodźców wojennych z Ukrainy

Inspektorka ds. obsługi Rady Miejskiej w Rzgowie poinformowała, że na dzień 24 czerwca 2022 r. złożono 156 wniosków o świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Rozpatrzono 144 wnioski na kwotę 831 tysięcy 120 złotych. Z tego kwota 2 tysiące 560 zł została zwrócona przez 3 wnioskodawców z uwagi na nienależnie pobrane świadczenie. Łączna kwota, na którą opiewały wnioski na dzień 24.06.2022 r. wynosiła 857 tysięcy 680 złotych. 
Każda polska rodzina przez 120 dni ma możliwość pomagania. –  tak wiceminister Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy odniósł się do informacji o wstrzymaniu wypłacania 40 zł dziennie Polakom, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców. Przypomniał, że takie świadczenie przysługuje za okres do 120 dni udzielania gościny. – Jeśli uchodźca przybędzie do Polski w lipcu, okres ten będzie liczony od lipca – wyjaśniał.

Studwudziestodniowy okres liczy się od przekroczenia granicy. Jest jednak pewne ograniczenie. Wprowadza je uchwalona właśnie nowelizacja specustawy. Nie można zwlekać ze składaniem wniosków o 40 zł za goszczenie ukraińskiego gościa. Na dopełnienie formalności będzie miesiąc. Wnioski złożone po terminie nie zostaną rozpoznane. Świadczenie jest wypłacane z dołu.

Zgodnie z planami rządu okres wypłaty będzie przedłużony powyżej 120 dni dla osób niepełnosprawnych, emerytów, kobiet w ciąży, opiekunów niemowląt oraz tych, którzy samotnie sprawują opiekę nad trójką i więcej dzieci. Zmiany mają zostać wprowadzone rozporządzeniem. Wszystkie inne osoby, które przybyły do Polski na początku rosyjskiej inwazji, powinny już się usamodzielnić.

Źródło: Katarzyna Wójcik, internet
Fot. przykładowe Straż Graniczna
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=