Zapolska rozpisana na 17 głosów

Dziesiąta, jubileuszowa odsłona akcji Narodowego Czytania zgromadziła kilka tysięcy instytucji, organizujących to wydarzenie czytelnicze. W roku 2021 wybór padł na „Moralność pani Dulskiej”, pełną temperamentu i bezlitosnej prawdy życiowej tragifarsę Gabrieli Zapolskiej. Życie mieszczańskie autorka pokazała bez kurtyny, ośmieszając „kołtuństwo”, które uczyniła trzonem sztuki. Zróżnicowane charakterologicznie postaci ujęła w ramy satyrycznego obrazka i przydzieliła im role, które dały plastyczny spektakl, niepozostawiający wiele wyobraźni, raczej wprost ukazujący fatalne ułomności i skazy.
W rzgowskiej edycji Narodowego Czytania 10 września 2021 r. wzięła udział rekordowa liczba czytających, bo aż 17 osób. Słowo wstępne należało do burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego, wprowadzającego widzów w arkana realiów i czasów, w których sztuka powstawała. List prezydenta, wystosowany na tę okoliczność odczytał uczeń klasy siódmej Oskar Salski. Akt pierwszy zaprezentowali uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Archaiczny język, naszpikowany nieużywanym od lat słownictwem był dużym wyzwaniem zwłaszcza dla najmłodszych lektorów, choć ci znakomicie poradzili sobie z tekstem. Ogromne brawa należą się czytającym: Zosi Kalinowskiej, Kamili Juśkiewicz, Sandrze Pietraszczyk, Julii Nowak, Filipowi Wysockiemu i Alanowi Pachowi.

Akt II odczytali: Waleria Kowalska – Aniela Dulska, Joanna Papuga-Rakowska – Juliasiewiczowa, Małgorzata Rózga w roli Meli, Edyta Najgebauer – Hesia, Kamila Kuźnicka jako Hanka oraz Jerzy Muras w roli niesfornego Zbyszka. W akcie trzecim aktorskimi interpretacjami popisali się: Małgorzata Sabela w roli tytułowej Dulskiej, Anna Salska jako Juliasiewiczowa, Sylwia Kuta jako Mela, ponownie Edyta Najgebauer – Hesia, Magdalena Mordaka jako nieszczęsna Hanka, Anna Hoja w roli ciotki Tadrachowej oraz Zdzisław Sabela – Zbyszko. Dramat rozgrywający się w rodzinie Dulskich został wspaniale, aktorsko zaprezentowany przez uczestników spektaklu. Niemy i ogłupiony tyranią żony Dolski pojawił się nieco symbolicznie, ale jego wirtualna obecność dobitnie podkreśliła przegniłą atmosferę opisanej przez Zapolską  mieszczańskiej kamienicy. Oprawę muzyczną wydarzenia stanowiły utwory skrzypcowe, które zaprezentowała niezastąpiona Izabela Kijanka z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie.

Przygotowaniem wydarzenia zajęli się pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. Wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację Narodowego Czytania 2021 składam ogromne podziękowanie. Za rok „Ballady i romanse”, z którymi spróbujemy się zmierzyć.

Anna Malinowska – GBP w Rzgowie
Fot. biblioteka i Stanisław Hoja
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=