10 stycznia pogrzeb rajdowca Janusza Wojtyny

Pogrzeb 75-letniego znanego kierowcy i pilota rajdowego Janusza Wojtyny ze Starowej Góry odbędzie się we wtorek, 10 stycznia 2023 roku w kaplicy na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim w Łodzi przy ul. Ogrodowej 39.
 
Młody Janusz Wojtyna był pasjonatem rozwijającej się w Polsce motoryzacji, której kamieniem milowym stało się pojawienie Polskiego Fiata. Pierwszy egzemplarz na licencji włoskiego Fiata zjechał z taśmy montażowej w FSO 28 listopada 1967 r. To była rewolucja, bo partia zgodziła się na zakup technologii samochodu niepochodzącego z kraju socjalistycznego.

Janusz Wojtyna  jako kierowca rajdowy startował od 1969 roku, głównie za kierownicą Polskiego Fiata 125, BMW 2002 Ti, Renault 5 Alpine oraz 12 Gordini i w 1985 roku Poloneza 2000. Natomiast jako pilot rajdowy startował z najbardziej legendarnymi polskimi kierowcami rajdowymi  m. in. z Andrzejem Jaroszewiczem, Jerzym Landsbergiem, Marianem Bieniem, Krzysztofem Komornickim, Tomaszem Ciecierzyńskim, a także Marianem Bublewiczem.  W późniejszym okresie uczestniczył w Rajdach Żubrów, na których  reprezentował Holding SA „Ptak”

Ale wróćmy do początków kariery zawodniczej. W 1973 roku Janusz Wojtyna  wystartował za kierownicą Skody 120 Rolly i BMW 2002 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Jeden z największych sukcesów zawodniczych przyszedł  kilka lat później. W 1978 r. wystartował w 3. Rajdzie Krakowskim Krokusy jako pilot Jerzego Landsberga za kierownicą Opla Kadetta . Zajęli 1 miejsce na 67 załóg. Odcinek 240 km po nawierzchni asfaltowej pokonali w godzinę i 40 minut 55 sekund. Rajd był zorganizowany przez Automobilklub Krakowski.

 Z kolei w 1985 roku J. Wojtyna zajął 13. pozycję za kierownicą Poloneza 2000 na Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie B-22. Janusz Wojtyna był działaczem Polskiego Związku Motorowego i członkiem Automobilklubu Łódzkiego.(WK)

Fot. fb Janusza Wojtyny 
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=